Περίπατος στη γειτονιά μας !

IMG 20211019 105748Την Τρίτη 19 Οκτωβρίου 2021 στο πλαίσιο του μαθήματος της Μελέτης Περιβάλλοντος οι μαθητές της Β΄ Τάξης πραγματοποίησαν περίπατο στους δρόμους της γειτονιάς τους.

Κατέγραψαν τα «Δυνατά» σημεία της όπως: ο κάδος ανακύκλωσης ρούχων, ο κάδος κομποστοποίησης, οι παγίδες στον κορμό των μουριών για το ξυλοφάγο έντομο που καταστρέφει το δέντρο κ.ά., αλλά και τα «Αδύνατα» όπως: μικρό πάρκο χωρίς τη δυνατότητα για παιχνίδι, σπασμένες πλάκες πεζοδρομίου κ.ά.

Στη διαδρομή τους πέρασαν από τον φούρνο της γειτονιάς – όπου τους κέρασαν κουλουράκια -, την εκκλησία της ενορίας, την παιδική χαρά και την πλατεία Δασκαλογιάννη με το άγαλμα στο κέντρο της κι έμαθαν από πού πήρε το όνομά της. Παρατήρησαν  τα καταστήματα που υπήρχαν γύρω από αυτήν και θαύμασαν τα δέντρα με τα κιτρινισμένα φύλλα του φθινοπώρου.

Επέστρεψαν στο σχολείο ευχαριστημένοι από τον περίπατο στη γειτονιά τους.

Δείτε σχετικές φωτογραφίες από τη μαθητική μας εξόρμηση !

Copyright © 2021. Με την επιφύλαξη όλων των δικαιωμάτων.