Αναπαράσταση του πίνακα του Σπύρου Βασιλείου
Ένας από τους γνωστότερους πίνακες του Σπύρου Βασιλείου είναι αυτός με το τρίποδο τσίγκινο τραπεζάκι υπαίθριου καφενείου πάνω στο οποίο βρίσκονται σαρακοστιανά. Είναι μάλλον στην ταράτσα του σπιτιού του, κάτω από την Ακρόπολη, όπου κάθε Δευτέρα καλούσε τους φίλους του. Στα πόδια του τραπεζιού βρίσκεται ένας χαρταετός και ένα ψάθινο καπέλο, σαν κάποιος να τα ξέχασε προσωρινά.