ΘΕΜΑΤΙΚΟΣ ΚΥΚΛΟΣ ΖΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ – ΕΥΖΗΝ
Ολοκληρώνοντας το πρόγραμμα “Το παπάκι πάει” τα παιδιά ετοίμασαν ένα βίντεο για να μας παρουσιάσουν όσα αποκόμισαν από το συγκεκριμένο πρόγραμμα. Απολαύστε μας.
ΘΕΜΑΤΙΚΟΣ ΚΥΚΛΟΣ ΖΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ – ΕΥΖΗΝ
Ολοκληρώνοντας το πρόγραμμα “Το παπάκι πάει” τα παιδιά ετοίμασαν ένα βίντεο για να μας παρουσιάσουν όσα αποκόμισαν από το συγκεκριμένο πρόγραμμα. Απολαύστε μας.
Αφού παίξαμε διάφορα παιχνίδια γνωριμίας και ενδυνάμωσης των σχέσεων της ομάδας , ζωγραφίσαμε ο καθένας το δικό του κομμάτι παζλ, συνθέτοντας το παζλ της ομάδας μας. Κατανοήσαμε έτσι ότι στο σχολείο είμαστε μια ομάδα και ενωμένοι μπορούμε να καταφέρουμε περισσότερα. Την αρχική ιδέα υλοποίησης της δράσης τη δανειστήκαμε από την εξαιρετική συνάδελφο Αριάδνη Ευαγγελοπούλου.
Με τον Piet Mondrian ασχοληθήκαμε αυτή την εβδομάδα. Ο Mondrian είναι Ολλανδός ζωγράφος από τους σημαντικότερους εκπροσώπους της μοντέρνας τέχνης. Στα έργα που επεξεργαστήκαμε κυριαρχούν οι λεπτές μαύρες, κάθετες και οριζόντιες γραμμές που σχηματίζουν ένα πλέγμα που εμπλουτίζεται με ορθογώνια και τετράγωνα σχήματα .Τα χρώματα που κυριαρχούν είναι το λευκό, το κόκκινο, το κίτρινο, το μπλε και το μαύρο.
Τα παιδιά, εμπνέονται από τον Mondrian και με λωρίδες γλασέ μαύρες, συνθέτουν ελεύθερα σχήματα, ορθογώνια και τετράγωνα.