ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΟΥ ΟΜΙΛΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΟΜΙΛΟΥ ΘΕΑΤΡΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Την Πέμπτη, 11 Απριλίου 2024, υλοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη στο 1ο Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης, στην οδό Βασιλίσσης Όλγας. Στην επίσκεψη συμμετείχαν οι μαθητές και οι μαθήτριες που συμμετέχουν στα εξής:

1. Όμιλος δημιουργικότητας και καινοτομίας με τίτλο: “Η εκπαίδευση των Εβραιοπαίδων της Θεσσαλονίκης πριν και μετά το Ολοκαύτωμα”, του κ. Κωνσταντίνου Μυρωνίδη, MSc Φυσικού
  2. Πρόγραμμα Πολιτιστικών Θεμάτων με τίτλο: “Το Ολοκαύτωμα μέσα από τις τέχνες του λόγου και της εικόνας, της κ. Άννας Μπαδήλα, Φιλολόγου
  3. Όμιλος καινοτομίας και δημιουργικότητας με τίτλο: “Θεατρική Αγωγή”, της κ. Ελένης Λιαρετίδου, Φιλολόγου.

Στόχος της επίσκεψης ήταν να δουν τα παιδιά τις αναθηματικές πλάκες που είναι τοποθετημένες έξω από το 1ο Γυμνάσιο και είναι αφιερωμένες στην μνήμη των μαθητών του σχολείου που συνελήφθησαν από τους Γερμανούς στις   8 Απριλίου 1943 και οδηγήθηκαν στο Άουσβιτς.

Η συνοδός εκπαιδευτικός κ. Σοφία Μεσίγκου, Φιλόλογος και Πολιτική Επιστήμονας, ενημέρωσε τα παιδιά για τα ιστορικά δεδομένα αναφέροντας τα εξής:

Το κτίριο, στο οποίο στεγάζεται του 1ο Γυμνάσιο, χτίστηκε μεταξύ 1890-1896, για τον Βούλγαρο έμπορο Θεόδωρο Χατζημήσεφ, αδελφό του Ιωσήφ Χατζημήσεφ. Το 1921, μεταφέρεται εκεί το 1ο  Γυμνάσιο Αρρένων και το κτίριο από το 1928 ανήκει στο Δημόσιο. Το 1934 περνάει στην ιδιοκτησία του Σχολικού Ταμείου του Γυμνασίου και το 1960 το Γυμνάσιο επεκτείνεται και στο διπλανό κτίριο, του Ιωσήφ Χατζημήσεφ. Το 1978, μετά τον σεισμό της Θεσσαλονίκης, κρίνεται ακατάλληλο και εγκαταλείπεται για τουλάχιστον 20 χρόνια. Το 1997, με την ευκαιρία της Πολιτιστικής Πρωτεύουσας αποκαθίσταται και επαναλειτουργεί.

Το 1ο  Γυμνάσιο Αρρένων είναι το παλαιότερο γυμνάσιο της πόλης, αφού ιδρύθηκε το 1760 ως το “Ελληνικόν Γυμνάσιον” της Θεσσαλονίκης. Το συγκεκριμένο κτίριο όμως κρύβει και μια συγκλονιστική ιστορία. Στις 8 Απριλίου 1943, 149 Εβραίοι μαθητές του Γυμνασίου  συνελήφθησαν και μεταφέρθηκαν στα στρατόπεδα συγκέντρωσης των Ναζί. Από τους 149, μόνο 4 κατάφεραν να σωθούν παραμένοντας κρυμμένοι στην Θεσσαλονίκη και μόλις 2 επέστρεψαν από τα στρατόπεδα.

Έξω από το Γυμνάσιο τοποθετήθηκαν οι λεγόμενες Stolperstein, μπρούτζινες πλάκες που αναγράφουν τα ονόματα των δολοφονηθέντων μαθητών, αλλά και όσων επέζησαν. Οι Stolperstein σχεδιάστηκαν από τον Γερμανό καλλιτέχνη Gunter Demnig.

Επίσης, μπροστά στο 1ο  Γυμνάσιο Αρρένων, δολοφονήθηκε τον Μάρτιο του 1913, ο βασιλιάς Γεώργιος ο Α΄. Ο βασιλιάς διέμενε την εποχή εκείνη, στην έ17134160273831713416027424παυλη Χατζηλαζάρου   και καθημερινά έκανε την βόλτα του πεζός.

Τα παιδιά, με ιδιαίτερη συγκίνηση, μελέτησαν τις αναθηματικές πλάκες στις οποίες αναγράφονται και τα Τμήματα που φοιτούσαν οι μαθητές.

Συνοδοί καθηγητές/-τριες: Κωνσταντίνος Μυρωνίδης, Ελένη Λιαρετίδου, Σοφία Μεσίγκου.