Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε και φέτος ο όμιλος: “Πειράματα: η χαρά της χημείας” 2023-24, στον οποίο συμμετείχαν αποκλειστικά μαθητές και μαθήτριες της Γ’ λυκείου των κατευθύνσεων θετικής και υγείας. Τα πειράματα έδωσαν τη δυνατότητα στους συμμετέχοντες να εφαρμόσουν τη θεωρία μέσα από τα πειράματα, να χαρούν και να κάνουν ένα ευχάριστο και χρήσιμο διάλειμμα κάθε εβδομάδα.
Ιούν 27
Συμπληρωματική προκήρυξη του αντίστοιχου διαγωνισμού για την επιλογή σπουδαστών/τριών ΑΣΕΙ, ΣΣΑΣ, ΣΑΝ & ΑΣΣΥ ακαδημαϊκού έτους 2024-2025
Προς ενημέρωση υποψηφίων.
Σχετ.: Η με αριθμ. πρωτ. Φ.337/15/294195/Σ.5102/19/25-6-2024 εγκύκλιος ΓΕΕΘΑ (ΑΔΑ: 68ΗΧ6-4ΞΟ)
Σας γνωρίζουμε ότι αναρτήθηκε στο διαδίκτυο στην ιστοσελίδα του ΓΕΕΘΑ: www.geetha.mil.gr η
συμπληρωματική προκήρυξη του αντίστοιχου διαγωνισμού για την επιλογή σπουδαστών/τριών ΑΣΕΙ,
ΣΣΑΣ, ΣΑΝ & ΑΣΣΥ ακαδημαϊκού έτους 20https://blogs.sch.gr/2lykkilk/files/2024/06/ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ-ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ-ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ-ΑΣΕΙ-ΣΣΑΣ-ΣΑΝ-ΑΣΣΥ-2024_ΑΔΑ-68ΗΧ6-4ΞΟ.pdf24-2025, όσον αφορά τον αριθμό εισακτέων.
Ιούν 27
ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ, ΑΝΑΝΕΩΣΗΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ & ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΕ ΓΕ.Λ. – ΕΠΑ.Λ. – Π.ΕΠΑ.Λ.
Από τις 27 Ιουνίου 2024 και ώρα 07:00 έως και τις 05 Ιουλίου 2024 και ώρα 23:59, όσοι/ες επιθυμούν να εγγραφούν, να ανανεώσουν την εγγραφή τους ή να μετεγγραφούν σε οποιαδήποτε τάξη Δημόσιων Ημερήσιων και Εσπερινών ΓΕ.Λ. -ΕΠΑ.Λ. και ημερήσιων Π.ΕΠΑ.Λ., θα μπορούν να υποβάλουν «Ηλεκτρονική Αίτηση» για το σχολικό έτος 2024-2025.
Οι αιτήσεις υποβάλλονται μέσω της εφαρμογής «e-εγγραφές», στην ηλεκτρονική διεύθυνση: https://e-eggrafes.minedu.gov.gr
ή μέσω της διαδικτυακής πύλης: https://www.gov.gr/ipiresies/ekpaideuse/eggraphe-se-skholeio/eggraphe-ananeose-eggraphes-se-geniko-kai-epaggelmatiko-lukeio συμπληρώνοντας όλα τα απαραίτητα στοιχεία.
Ιούν 24
Όμιλος “Ψηφιακοί Περίπατοι στην Ιστορία ΙΙ”
Για δεύτερη χρονιά στο σχολείο μας λειτούργησε Όμιλος Τοπικής Ιστορίας σε συνεργασία με τον αντίστοιχο Όμιλο του 2ου Πειραματικού Γυμνασίου Κιλκίς – ενισχύοντας τη συνεργασία των πειραματικών σχολείων της πόλης μας. Βασικός στόχος είναι η ενημέρωση των μαθητών για θέματα που σχετίζονται με την ιστορία του Κιλκίς και των ανθρώπων του και η ευαισθητοποίησή τους ώστε να καταστούν πρεσβευτές του τόπου τους μέσα από τη συμμετοχή σε συνέδρια, ημερίδες και διαγωνισμούς.
Ο Όμιλος λειτουργεί στο πλαίσιο της συνεργασίας με το Πατριαρχικό Ίδρυμα Πατερικών Μελετών και της εκπόνησης των εκπαιδευτικών του προγραμμάτων.
Την Παρασκευή 3 Νοεμβρίου οι μαθητές του Ομίλου περιηγήθηκαν στη Θεολογική Σχολή του ΑΠΘ όπου έγιναν δεκτοί από τον Κοσμήτορα καθηγητή Χρυσόστομο Σταμούλη.
Στη συνέχεια μετέβησαν στο χώρο της Αίθουσας Τελετών του ΑΠΘ στα πλαίσια της βράβευσής τους για την ταινία που δημιούργησαν για την “Καμπάνα του Καρς”.
Η ταινία είχε κερδίσει το πρώτο βραβείο στην κατηγορία “Ταινίες Τεκμηρίωσης” στον 7ο Διεθνή Διαγωνισμό “Ποντιακός Ελληνισμός: Μνήμες και Όνειρα, Παρελθόν, Παρόν και Μέλλον”.
Το Νοέμβριο είχαμε την τύχη να συμμετέχουμε στη θεματική ξενάγηση της Εφορείας Αρχαιοτήτων Κιλκίς στην Ιερά Μονή Αγίου Γεωργίου Κιλκίς με την αρχαιολόγο δρ.Μαγδαληνή Παρχαρίδου.
Τον ίδιο μήνα βρεθήκαμε καλεσμένοι στο φιλόξενο χώρο της Ένωσης Ποντίων Νομού Κιλκίς “Οι Αργοναύτες”.
Τον ίδιο μήνα η ταινία μας παρουσιάστηκε στη Θεολογική Σχολή της Χάλκης στα πλαίσια της Επιστημονικής Ημερίδας “Η καινοτομία στην εκπαίδευση : το άδηλο πρόγραμμα των σχολικών μονάδων”.
Τον Δεκέμβριο οι μαθητές του Ομίλου βραβεύτηκαν από τον Δήμο Κιλκίς για την διάκριση που απέσπασε η ταινία τους για την Καμπάνα του Καρς.
Συνεργαστήκαμε με την Εφορεία Αρχαιοτήτων Κιλκίς στα πλαίσια της έκθεσης “Αέρτ’ς, Αεργίτης. Μικρές Ιστορίες για τον Εύξεινο Πόντο” που φιλοξενήθηκε στο χώρο του 2ου Πειραματικού Γυμνασίου Κιλκίς. Εκτός από τους μαθητές του Ομίλου την έκθεση επισκέφτηκαν και μαθητές της Α’ τάξης του σχολείου μας στα πλαίσια της καινοτόμου δράσης για το μάθημα των Θρησκευτικών.
Τον Ιανουάριο κόψαμε την πίτα μας και φυσικά το δώρο για την τυχερή μαθήτρια ήταν ένα διασκεδαστικό βιβλίο ιστορίας! Ποιος είπε ότι η ιστορία είναι βαρετή; Σε εμάς είναι παιχνίδι και εξερεύνηση!
Τον Μάρτιο πραγματοποιήσαμε την εκπαιδευτική μας εκδρομή στη Βουλγαρία καλεσμένοι της Θεολογικής Σχολής της Σόφιας. Επισκεφτήκαμε τη Μονή της Ρίλα, μνημεία της βουλγαρικής πρωτεύουσας και το Μπλαγκόεβγκραντ.
Στο μεταξύ είχαμε ολοκληρώσει τα γυρίσματα για την ταινία μας “Η ιστορία του σχολείου μας, ιστορία της πόλης μας” που βλέπετε στην αρχή αυτής της ανάρτησης. Η ταινία μας επιλέχθηκε και προβλήθηκε στο 3ο Φεστιβάλ Μαθητικών Ταινιών.
Η προβολή έγινε στην ιστορική αίθουσα του ‘Ολύμπιον” στη Θεσσαλονίκη και η εμπειρία της προβολής της δημιουργίας μας στη μεγάλη οθόνη ήταν μοναδική!
Είχε προηγηθεί η “ανεπίσημη” προβολή της ταινίας στα πλαίσια της Μαθητικής Ημερίδας που διοργανώθηκε με τη συνεργασία της ΔΔΕ Κιλκίς για τα 100 χρόνια της Μητρόπολης Κιλκίς. Στην ημερίδα μαθητές του Ομίλου παρουσίασαν επίσης την εργασία τους για την Ιερά Μονή Αγίου Νεκταρίου Σπανού Κιλκίς.
Εμπλουτίσαμε με νέες εικόνες την εργασία μας για τα θρησκευτικά μνημεία των Βαλκανίων – όλες οι φωτογραφίες είναι από ταξίδια και εκδρομές των μαθητών μας.
Και, φυσικά, έχουμε ήδη αρχίσει τις επαφές για νέες συνεργασίες και σχεδιάζουμε τις ιστορικές μας διαδρομές για την επόμενη χρονιά.
Καλό καλοκαίρι!
Ιούν 23
Καινοτόμος Δράση στο μάθημα των Θρησκευτικών
Φέτος στο μάθημα των Θρησκευτικών συνδέσαμε την ύλη του μαθήματος με την τοπική μας ιστορία και δημιουργήσαμε ένα ψηφιακό βιβλίο για αγίους της ευρύτερης περιοχής του Πόντου και μία ταινία για τους πολιούχους του Κιλκίς.
Η ταινία “Δεκαπέντε Μάρτυρες : Οι Πολιούχοι του Κιλκίς” παρουσιάστηκε από τους μαθητές στο 2ο Μαθητικό Υβριδικό Συνέδριο “Έλα να σου μιλήσω για τον τόπο μου”. Το συνέδριο διοργανώθηκε από το Πειραματικό Λύκειο του Πανεπιστημίου Πατρών υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού και της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδος.
Το “Αγιολόγιον Πόντου” είναι μια συλλογική εργασία των μαθητών της Α΄τάξης και δημιουργήθηκε στα πλαίσια της συνεργασίας του σχολείου μας με το Πατριαρχικό Ίδρυμα Πατερικών Μελετών.
Μπορείτε να το ξεφυλλίσετε στον παρακάτω σύνδεσμο.
Μάι 30
Μεταφορές μαθητών με ΚΤΕΛ στις πανελλαδικές
Η μεταφορά μαθητών προς τα Εξεταστικά Κέντρα ΓΕΛ, για τις Πανελλαδικές
Εξετάσεις στις 31/5/2024, θα υλοποιηθεί σύμφωνα με το επισυναπτόμενο
αρχείο του ΚΤΕΛ.
Απρ 26
Αιτήσεις για την Α΄ λυκείου 2024-25
Σας ενημερώνουμε πως έχουμε δεχθεί τις παρακάτω αιτήσεις με τους αντίστοιχους εξαψήφιους κωδικούς, σύμφωνα με τον παρακάτω προσωρινό πίνακα:
Στοιχεία Αίτησης | |
Αναγνωριστικό Αίτησης | 6ψήφιος κωδικός |
221659NWHKKSQT | 596813 |
230220AEZRNBHE | 246708 |
113546TPGQUPPQ | 763804 |
121433TSIWOLVT | 705286 |
135806TPMYKKDL | 710695 |
133613YYFFDOXQ | 516847 |
123208ORFMLWOL | 943507 |
194435NCINWEAE | 274610 |
210920GNJVXYMU | 509341 |
120350JDQGMBAD | 712058 |
192228ZFWJNCSI | 806753 |
095148RKVIADMZ | 927560 |
202037JICCAVVY | 754269 |
232753OTBQZAJY | 413627 |
150403UWFSWLLC | 174295 |
220046PXDXANCA | 075163 |
171255AWZNHOQG | 468239 |
151313OWGBODYT | 751340 |
190808UDJWULSN | 486037 |
230450LFZNOEWQ | 579428 |
215218XDOZVGXV | 935678 |
094202QIVIMUOH | 128473 |
220334HZCKPSMK | 847196 |
211710EMLBGOCS | 614803 |
192549AZRFENIG | 542896 |
Απρ 19
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΟΥ ΟΜΙΛΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΟΜΙΛΟΥ ΘΕΑΤΡΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Την Πέμπτη, 11 Απριλίου 2024, υλοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη στο 1ο Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης, στην οδό Βασιλίσσης Όλγας. Στην επίσκεψη συμμετείχαν οι μαθητές και οι μαθήτριες που συμμετέχουν στα εξής:
- Όμιλος δημιουργικότητας και καινοτομίας με τίτλο: “Η εκπαίδευση των Εβραιοπαίδων της Θεσσαλονίκης πριν και μετά το Ολοκαύτωμα”, του κ. Κωνσταντίνου Μυρωνίδη, MSc Φυσικού
- Πρόγραμμα Πολιτιστικών Θεμάτων με τίτλο: “Το Ολοκαύτωμα μέσα από τις τέχνες του λόγου και της εικόνας, της κ. Άννας Μπαδήλα, Φιλολόγου
- Όμιλος καινοτομίας και δημιουργικότητας με τίτλο: “Θεατρική Αγωγή”, της κ. Ελένης Λιαρετίδου, Φιλολόγου.
Στόχος της επίσκεψης ήταν να δουν τα παιδιά τις αναθηματικές πλάκες που είναι τοποθετημένες έξω από το 1ο Γυμνάσιο και είναι αφιερωμένες στην μνήμη των μαθητών του σχολείου που συνελήφθησαν από τους Γερμανούς στις 8 Απριλίου 1943 και οδηγήθηκαν στο Άουσβιτς.
Η συνοδός εκπαιδευτικός κ. Σοφία Μεσίγκου, Φιλόλογος και Πολιτική Επιστήμονας, ενημέρωσε τα παιδιά για τα ιστορικά δεδομένα αναφέροντας τα εξής:
Το κτίριο, στο οποίο στεγάζεται του 1ο Γυμνάσιο, χτίστηκε μεταξύ 1890-1896, για τον Βούλγαρο έμπορο Θεόδωρο Χατζημήσεφ, αδελφό του Ιωσήφ Χατζημήσεφ. Το 1921, μεταφέρεται εκεί το 1ο Γυμνάσιο Αρρένων και το κτίριο από το 1928 ανήκει στο Δημόσιο. Το 1934 περνάει στην ιδιοκτησία του Σχολικού Ταμείου του Γυμνασίου και το 1960 το Γυμνάσιο επεκτείνεται και στο διπλανό κτίριο, του Ιωσήφ Χατζημήσεφ. Το 1978, μετά τον σεισμό της Θεσσαλονίκης, κρίνεται ακατάλληλο και εγκαταλείπεται για τουλάχιστον 20 χρόνια. Το 1997, με την ευκαιρία της Πολιτιστικής Πρωτεύουσας αποκαθίσταται και επαναλειτουργεί.
Το 1ο Γυμνάσιο Αρρένων είναι το παλαιότερο γυμνάσιο της πόλης, αφού ιδρύθηκε το 1760 ως το “Ελληνικόν Γυμνάσιον” της Θεσσαλονίκης. Το συγκεκριμένο κτίριο όμως κρύβει και μια συγκλονιστική ιστορία. Στις 8 Απριλίου 1943, 149 Εβραίοι μαθητές του Γυμνασίου συνελήφθησαν και μεταφέρθηκαν στα στρατόπεδα συγκέντρωσης των Ναζί. Από τους 149, μόνο 4 κατάφεραν να σωθούν παραμένοντας κρυμμένοι στην Θεσσαλονίκη και μόλις 2 επέστρεψαν από τα στρατόπεδα.
Έξω από το Γυμνάσιο τοποθετήθηκαν οι λεγόμενες Stolperstein, μπρούτζινες πλάκες που αναγράφουν τα ονόματα των δολοφονηθέντων μαθητών, αλλά και όσων επέζησαν. Οι Stolperstein σχεδιάστηκαν από τον Γερμανό καλλιτέχνη Gunter Demnig.
Επίσης, μπροστά στο 1ο Γυμνάσιο Αρρένων, δολοφονήθηκε τον Μάρτιο του 1913, ο βασιλιάς Γεώργιος ο Α΄. Ο βασιλιάς διέμενε την εποχή εκείνη, στην έπαυλη Χατζηλαζάρου και καθημερινά έκανε την βόλτα του πεζός.
Τα παιδιά, με ιδιαίτερη συγκίνηση, μελέτησαν τις αναθηματικές πλάκες στις οποίες αναγράφονται και τα Τμήματα που φοιτούσαν οι μαθητές.
Συνοδοί καθηγητές/-τριες: Κωνσταντίνος Μυρωνίδης, Ελένη Λιαρετίδου, Σοφία Μεσίγκου.
Απρ 15
ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΟΜΙΛΟΥ ΡΗΤΟΡΙΚΗΣ ΤΟΥ 2ΟΥ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ ΚΙΛΚΙΣ ΣΤΟΥΣ 5ους ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑΣ
Στους 5ους αγώνες Δημιουργικού Λόγου 2024 συμμετείχε ο Όμιλος Ρητορικής του 2ου Πειραματικού Λυκείου Κιλκίς με διαδικτυακή παρουσία την Κυριακή 10 Απριλίου. Στους αγώνες συμμετείχαν οι μαθήτριες του σχολείου μας Κυριακίδου Μαρία, Χουρχούλη Βαρβάρα- Ευθαλία, Τσιρτσίδου Ραφαηλία, Ραφαηλίδου Σοφία, Εύα Φίστι, Ταχτσίδου Καλλιόπη, Τσιτλακίδου Κυριακή και Σεφερίδου Νικολέτα με την καθοδήγηση της υπεύθυνης καθηγήτριας φιλολόγου του Ομίλου Ρητορικής, κας Παρθένας Κυριακίδου. Οι μαθήτριες διαγωνίστηκαν στο αγώνισμα της Εκφραστικής Ανάγνωσης, στο οποίο κατέλαβαν την 3η θέση, καθώς και στο αγώνισμα του Αυθόρμητου Λόγου, όπου κατέλαβαν την 6η θέση μεταξύ 67 σχολείων από όλη την Ελλάδα αλλά και το εξωτερικό. Οι Πανελλήνιοι Αγώνες διοργανώθηκαν από το 1ο Γυμνάσιο Ασπροπύργου με τη συμμετοχή όλων των εκπαιδευτικών, συνοδών ομάδων, φοιτητών και φοιτητριών, αποφοίτων του ΠΜΣ “Ρητορική, Επιστήμες του Ανθρώπου και Εκπαίδευση”, μελών της Ρητορικής Ομάδας Εκπαιδευτικών, του Ρητορικού Ομίλου Φιλοσοφικής ΕΚΠΑ, και του προγράμματος Γέφυρες Δημοκρατίας του European Solidarity Corps Greece – INEDIBIΜ που στελέχωσαν τις κριτικές επιτροπές και ενθάρρυναν τους συμμετέχοντες και τις συμμετέχουσες να δώσουν τον καλύτερο εαυτό τους.
Στους αγώνες συμμετείχαν διά ζώσης και εξ αποστάσεως 67 σχολεία, 350 μαθητές και μαθήτριες Γυμνασίων και Λυκείων από πόλεις της Ελλάδας αλλά και από ελληνικά σχολεία των Βρυξελλών και του Παρισίου, καθώς και 70 κριτές. Οι τελικές αναμετρήσεις έγιναν με ταυτόχρονη συμμετοχή όλων των σχολείων που συμμετείχαν διά ζώσης και διαδικτυακά. Θερμά συγχαρητήρια στους διοργανωτές της σπουδαίας αυτής εκδήλωσης. Θερμά συγχαρητήρια αξίζουν οι μαθήτριες του Ομίλου Ρητορικής του 2ου Πειραματικού Λυκείου Κιλκίς που αφιέρωσαν μια ολόκληρη Κυριακή για να δώσουν με τον τρόπο τους το μήνυμα ότι η φωνή τους έχει δύναμη και πρέπει να ακούγεται δυνατά!
Η επιστημονική Επιτροπή των Αγώνων απαρτιζόταν από τους/τις εξής:
Δημήτρης Αγγελάτος, Καθηγητής Νεοελληνικής Φιλολογίας και Θεωρίας της Λογοτεχνίας, Τμήμα Φιλολογίας-Ε.Κ.Π.Α
Ευριπίδης Γαραντούδης, Καθηγητής Νεοελληνικής Φιλολογίας, Τμήμα Φιλολογίας-Ε.Κ.Π.Α
Γεωργία Καλογήρου, Καθηγήτρια Διδακτικής της Λογοτεχνίας-ΕΚΠΑ
Γραμματική Κάρλα, επίκ. Καθηγήτρια Αρχαίας Ελληνικής Φιλολογίας και Ρητορικής, Τμήμα Φιλολογίας-ΕΚΠΑ
Σταύρος Κωτσάκης, Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Αττικής
Διονύσιος Αναστασόπουλος, Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά
Νικόλαος Μποζίνης, Σύμβουλος Εκπαίδευσης ΠΕ02 ΔΔΕ Δυτικής Αττικής
Παναγιώτης Κωσταρίδης, Σύμβουλος Εκπαίδευσης ΠΕ04 ΔΔΕ Δυτικής Αττικής
Αναστασία Παπαδοπούλου, Δρ Εκπαιδευτικής Αξιολόγησης.
Βασίλειος Τσατήρης, Διευθυντής 1ου Γυμνασίου Ασπροπύργου
Δρ Στέλιος Πελασγός, αφηγητής
Αγγελική Πεχλιβάνη, Φιλόλογος-Ποιήτρια, MSc Δημιουργική Γραφή
Θεοφανή Σκληρού, Δρ Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών
Ξανθίππη Φουλίδη, Δρ Πολιτισμικών Σπουδών
Ελένη Ρήγα, MSc Συγκριτική Φιλολογία