Εκπαιδευτική εκδρομή της Β’ τάξης στην Αθήνα

Δεκ 20176

Την Πέμπτη 30/11/2017 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική εκδρομή στην Αθήνα και συγκεκριμένα στο Εκπαιδευτικό Κέντρο της Actionaid για το Πρόγραμμα «Προς Φυγή». Η εκδρομή πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της συμμετοχής του σχολείου μας στο Δίκτυο των συνεργαζομένων με την UNESCO Σχολείων (ASP net) στη Θεματική Ενότητα «Ανθρώπινα Δικαιώματα». Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β’ τάξης, συνοδευόμενοι/ες από τον Διευθυντή κ. Βοϊβόνδα Σταύρο, Θεολόγο, και τις καθηγήτριες Πετράκη Άννα και Μιχαλακοπούλου Χαρούλα, Αγγλικής Φιλολογίας, συμμετείχαμε στο πρόγραμμα της Actionaid και μέσα από μια σειρά διαδραστικών ασκήσεων με εργαλείο τη θεατρική έκφραση γίναμε συνοδοιπόροι ανθρώπων που αναγκάστηκαν να «κοιτάξουν αντίθετα από την γενέτειρά τους», προβληματιστήκαμε και πήραμε θέση απέναντι στο μεγάλο ταξίδι προς τη Φυγή.

Στη συνέχεια, επισκεφτήκαμε το Μέγαρο Μουσικής και ξεναγηθήκαμε στην έκθεση “Van Gogh Alive the experience”. Μια μεγαλειώδης έκθεση όπου ζωντανεύουν τα έργα του Van Gogh με μεγάλες κινούμενες εικόνες, μουσική και ήχους. Είχαμε τη μοναδική ευκαιρία να συνταξιδέψουμε στο πολύχρωμο σύμπαν του Van Gogh και να βιώσουμε την καθηλωτική ατμόσφαιρα.