Τομέας Γεωπονίας – Μετεωρολογικός Σταθμός 2ου ΕΠΑΛ

Στα πλαίσια του προγράμματος “Μια νέα αρχή στα ΕΠΑΛ” που  πραγματοποιείται από τον φορέα ΝΟΗΣΙΣ σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας, ο Τομέας Γεωπονίας του 2ου ΕΠΑΛ Κέρκυρας υλοποίησε την υποδράση 1, που αφορούσε την εγκατάσταση μετεωρολογικού σταθμού. Η υποδράση 1 ήταν ενταγμένη στο τεχνικό δελτίο της σχολικής χρονιάς 2019-20, το οποίο ήταν ένα δομημένο project στα πρότυπα του STEAM. Οι εκπαιδευτικοί που συμμετείχαν στην πραγματοποίηση του τεχνικού δελτίου τη σχολική χρονιά 2019-20 ήταν:

1. Περούλης Παύλος ΠΕ 88.04 Συντονιστής έργου και συμμετέχων στις υποδράσεις
  2. Κατσαρού Ιωάννα ΠΕ 88.01 Συμμετέχουσα στην υποδράση 1
  3. Μανώλη Ευδοκία ΠΕ88.01  Συμμετέχουσα στην υποδράση 1
  4. Γκούβα Αντωνία ΠΕ 02 Υπεύθυνη δημιουργίας ηλεκτρονικής εφημερίδας

Περιγραφή συστήματος :

Το σύστημα αποτελείται από:

• Το μετεωρολογικό σταθμό Davis Vantage Pro 2 Plus με αισθητήρες βαρομετρικής πίεσης, θερμοκρασίας και υγρασίας αέρα, βροχόμετρο, ανεμόμετρο, UV και ηλιακής ακτινοβολίας και κονσόλα
  • Το λογισμικό επεξεργασίας μετεωρολογικών δεδομένων WeatherLink με το data logger

Λειτουργία:

Τα δεδομένα των αισθητήρων  αποστέλλονται και αποθηκεύονται στον υπολογιστή του χρήστη.

• χρήστης του συστήματος έχει άμεση ενημέρωση, πρόσβαση και δυνατότητα επεξεργασίας στα τοπικά μετεωρολογικά δεδομένα και τα δεδομένα των αισθητήρων από το λογισμικό WeatherLink.

Επιπρόσθετα, ο σταθμός δημιουργεί αυτόματα ιστοσελίδες για την προβολή των μετεωρολογικών δεδομένων στο site του χρήστη και στην σελίδα www.weatherlink.com όπου ο χρήστης έχει άμεση πρόσβαση και από το κινητό τηλέφωνο μέσω της εφαρμογής android weatherlink.com.

ΣΤΑΔΙΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΤΟΥ ΣΤΑΘΜΟΥ

VANTAGE PRO  2 PLUS ΣΤΟ 2 ΕΠΑΛ ΚΕΡΚΥΡΑΣ  ΑΠΟ ΤΟΥΣ  ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ ΤΟΜΕΑ ΓΕΩΠΟΝΙΑΣ

Η εγκατάσταση του συστήματος περιελάμβανε τα εξής στάδια:

1.Εγκατάσταση του λογισμικού Weatherlink 6.0.5

2. Τοποθέτηση της εξωτερικής μονάδας

3. Ενεργοποίηση κονσόλας και μεταφορά δεδομένων, μέσω του data logger στον υπολογιστή και στο διαδίκτυο.

4. Ανέβασμα των στοιχείων της πρόγνωσης στον λογαριασμό του μετεωρολογικού σταθμού του 2ου ΕΠΑΛ Κέρκυρας.