Συγχαίρουμε τους μαθητές και τις μαθήτριες των Ε και ΣΤ τάξεων του σχολείου μας για
τη συμμετοχή τους στους αγώνες ΑΘΛΟΠΑΙΔΕΙΑΣ (Πετοσφαίρισης,
Καλαθοσφαίρισης, Χειροσφαίρισης, Ποδοσφαίρου και Κλασικού Αθλητισμού)
Δημοτικών Σχολείων Εορδαίας για το σχ. έτος 2022-23.
Τους ευχαριστούμε για τις διακρίσεις τους και για τη θετική τους στάση στον
αθλητισμό.
Η ενασχόληση των παιδιών με τον αθλητισμό οδηγεί στην καλλιέργεια του
σώματος και του πνεύματος, στην ψυχαγωγία, στη συνεργασία, στην αλληλεγγύη,
στον ευγενή συναγωνισμό ή άλλες αρετές οι οποίες είναι απαραίτητες στη
διαμόρφωση ήθους αλλά και συλλογικής συνείδησης.
Γρηγοριάδου Αλεξάνδρα,
Μανώλης Βασίλης
Συγγραφέας: 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ | Κατηγορία Σχολική Ζωή | , στις 13-06-2023
Συγγραφέας: 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ | Κατηγορία Σχολική Ζωή | , στις 12-06-2023
Στα πλαίσια της δραστηριότητας «Δικαιώματα των ζώων» που το σχολείο μας και με τα τμήματα Γ2, Δ2 ανέλαβε να πραγματοποιήσει φέτος πολλές δραστηριότητες με βασικό σκοπό του θεματικού κύκλου να είναι αρχικά η γνωριμία με τα κυριότερα ζώα που απειλούνται με εξαφάνιση στην Ελλάδα καθώς και οι κίνδυνοι, από τους οποίους απειλούνται. Μέσα από κατεξοχήν βιωματικές δράσεις, τα παιδιά θα μπουν στη θέση των ζώων που κινδυνεύουν και θα ενθαρρυνθούν να προτείνουν λύσεις, να επιλέγουν τις βέλτιστες λύσεις, να δημιουργούν «πρωτότυπα» αλλά και να αξιολογούν τα στάδια της λύσης που η ομάδα υιοθέτησε και εφάρμοσε. Απώτερος στόχος του συνόλου των εργαστηρίων ήταν η ευαισθητοποίηση των μαθητών για τη ανάγκη προστασίας του πλανήτη, η καλλιέργεια οικολογικής συνείδησης και η συνειδητοποίηση της έννοιας «περιβαλλοντικό αποτύπωμα».
Συγγραφέας: 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ | Κατηγορία Σχολική Ζωή | , στις 08-06-2023
Την Τρίτη 30-5-2023 οι μαθητές των τμημάτων Γ2, Δ1 και Δ2 του σχολείου μας πραγματοποίησαν μια όμορφη ημερήσια εκδρομή στο Κέντρο Προστασίας Άγριων Ζώων, «Αρκτούρος». Αρχικά επισκέφτηκαν στο χωριό Αγραπιδιά το Καταφύγιο του Λύκου όπου ενημερώθηκαν για τη ζωή και τις συνήθειες των λύκων, καθώς επίσης γνώρισαν και τον ελληνικό ποιμενικό σκύλο. Κατόπιν έφτασαν στο Νυμφαίο «Το πέτρινο στολίδι» ή «Ορεινός παράδεισος» όπως λέγεται. Περπάτησαν ανάμεσα στα πετρόχτιστα σπίτια, διέσχισαν τα γραφικά δρομάκια και στη συνέχεια κατέβηκαν στο Καταφύγιο της Αρκούδας, στον «Αρκτούρο», όπου ενημερώθηκαν και ξεναγήθηκαν στον χώρο που φιλοξενούνται οι αρκούδες.
Συγγραφέας: 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ | Κατηγορία Σχολική Ζωή | , στις 08-06-2023
Μια υπέροχη εμπειρία έζησαν οι μαθητές των τμημάτων Γ2, Δ1 και Δ2 του σχολείου μας, την Τετάρτη 24 Μαΐου 2023, κατά την εκπαιδευτική επίσκεψή τους στην Πυροσβεστική Υπηρεσία και στο Τμήμα Μαιευτικής και Εργοθεραπείας του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας.
Στην Πυροσβεστική Υπηρεσία οι μικροί μας μαθητές κατάφεραν να πάρουν μια ιδέα για τη λειτουργία της Υπηρεσίας, είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν τα οχήματα, τις στολές, τον εξοπλισμό των πυροσβεστών, να θέσουν τα ερωτήματά τους. Η τελειότερη στιγμή σύμφωνα με τα παιδιά ήταν όταν, φορώντας το κράνος των πυροσβεστών, έριξαν με την πυροσβεστική μάνικα το νερό με πίεση σαν μικροί πυροσβέστες.
Στους χώρους των τμημάτων Μαιευτικής και Εργοθεραπείας του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας οι μαθητές γνώρισαν τους φοιτητές και τους καθηγητές, ξεναγήθηκαν στα εργαστήρια, παρατήρησαν όργανα, συσκευές, προπλάσματα και πήραν πληροφορίες για τη λειτουργία των σχολών.
Ευχαριστούμε πολύ τους υπεύθυνους της Πυροσβεστικής και του Πανεπιστημίου για όσα πολύ ενδιαφέροντα μας έδειξαν και μας είπαν.