Λίγα λόγια

Ιστορική αναδρομή

Το 2ο Δημοτικό σχολείο Νέας Αλικαρνασσού ιδρύθηκε αρχικά ως 3/τάξιο, με Βασιλικό Διάταγμα  επί Βασιλέως ΠΑΥΛΟΥ, που εκδόθηκε την 18η Ιουνίου 1959, από τον τότε Αντιβασιλέα &  Διάδοχο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟ και τους Υπουργούς: Συντονισμού: Α. Πρωτοπαπαδάκη, Οικονομικών: Κ. Παπακωνσταντίνου και Εθνικής Παιδείας: Γ. Βογιατζή και δημοσιεύθηκε στο υπ’ αρ. 142/13-7-1959, τ. Α΄ Φύλλο της  Εφημερίδας της Κυβερνήσεως.

Λειτούργησε όμως εξαρχής ως 5/θέσιο λόγω του αυξημένου αριθμού μαθητών(270) με πρώτο Δ/ντή τον κ. Μυλωνάκη Χρήστο.

Αρχικά στεγάστηκε σε πρόχειρη ξύλινη κατασκευή γι’ αυτό και το αποκαλούσαν «το ξύλινο» ενώ αργότερα άρχισε η ανέγερση και η σταδιακή επέκταση του σημερινού διδακτηρίου σε οικόπεδο περίπου 5,5 στρεμμάτων που παραχώρησε το Κοινοτικό Συμβούλιο της Νέας Αλικαρνασσού.

Από το σχ. έτος 1961-62 προήχθη σταδιακά σε 5/θέσιο οργανικά, 6/θέσιο και 10/θέσιο ενώ το σχ. έτος 1980-81 προήχθη  σε 12/θέσιο.

Σήμερα το 2ο Δημοτικό σχολείο Νέας Αλικαρνασσού λειτουργεί με 12 τμήματα και 1 Τμήμα Ένταξης, έχει Ολοήμερο Πρόγραμμα και φοιτούν ≈300 μαθητές.

Από το 1987 στο διδακτήριο του σχολείου φιλοξενείται το 6/θέσιο 5ο Δημοτικό σχολείο Νέας Αλικαρνασσού λόγω μη ύπαρξης δικού του διδακτηρίου στο οποίο φοιτούν ≈ 150 μαθητές.

Έτσι ο συνολικός μαθητικός πληθυσμός φτάνει τους ≈  450 μαθητές.

Το σχ. έτος 2013-14 εντάχθηκε στα σχολεία με  Ενιαίο  Αναμορφωμένο     Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα (ΕΑΕΠ) και λειτούργησε έτσι μέχρι και το σχ. έτος 2015-16 οπότε και καταργήθηκε πανελλαδικά ο συγκεκριμένος τύπος σχολείου.