Κάλαντα Λαζάρου

DSC08153Την Παρασκευή 26 Απριλίου 2013 και μετά την Προσευχή, οι μαθητές της Δ΄ τάξης, επιφύλασσαν μια ωραία έκπληξη στους δασκάλους και τους υπόλοιπους μαθητές του σχολείου μας. Κρατώντας ομοίωμα Λαζάρου (Λαζαράκια), που έφτιαξαν με τη δασκάλα της Μουσικής κ. Κούτσικου Άννα, τραγούδησαν τα «Κάλαντα του Λαζάρου» στον προαύλιο χώρο του Σχολείου.
Έπειτα με συνοδεία της Μουσικού και των δασκάλων κας Λούκα Σοφίας και κας Μπρίμπου Κων/νας, μετέβησαν στο Δημαρχείο και στο Κ.Η.Φ.Η. της Πόλης μας, όπου έδωσαν χαρά στους υπαλλήλους και παρευρισκόμενους εκεί, τραγουδώντας το «Λάζαρο».DSC08130
Στην επιστροφή για το Σχολείο έκαναν μια στάση στο φούρνο «ΑΧΕΛΙΝΟΝ» τραγουδώντας τα κάλαντα του Λαζάρου. Ο Φούρναρης εντυπωσιασμένος από την επίσκεψη, έστειλε το μεσημέρι της ίδιας ημέρας πολλές λιχουδιές στο σχολείο για τους μαθητές μας. Τον ευχαριστούμε.
Οι μαθητές γύρισαν στο σχολείο χαρούμενοι και ενθουσιασμένοι από την εξόρμησή του εκτός σχολείου και ζήτησαν να το κάνουν και του χρόνου. Το ευχόμαστε!!!