Μαΐ 13

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ ΣΤΗΝ Α΄ ΤΑΞΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ (σχολ. έτος 2020 – 2021)

Οι εγγραφές θα πραγματοποιηθούν 15 – 29 Μαΐου 2020

(ύστερα από τηλεφωνικό ραντεβού στο 24280 78456 και με χρήση μάσκας)

Στην Α΄ τάξη Δημοτικού εγγράφονται υποχρεωτικά οι μαθητές/τριες που συμπληρώνουν την ηλικία των έξι (6) ετών (έτος γέννησης 2014).

ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

1. Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας του παιδιού (θα αναζητηθεί από τον   Διευθυντή του σχολείου μέσω της πλατφόρμας Myschool). Για τους αλλοδαπούς μαθητές χρειάζεται πιστοποιητικό γέννησης ή οικογενειακής κατάστασης επίσημα μεταφρασμένο.

2. Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του παιδιού ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.

3. Αποδεικτικό στοιχείο διεύθυνσης κατοικίας (π.χ. λογαριασμός ΔΕΗ, μισθωτήριο συμβόλαιο κατοικίας).

4. Βεβαίωση φοίτησης Νηπιαγωγείου (την ημέρα της εγγραφής) και το Πιστοποιητικό Φοίτησης Νηπιαγωγείου (στο τέλος του διδακτικού έτους) για την εγγραφή στο Δημοτικό.

(Η Βεβαίωση φοίτησης παραλαμβάνεται από το Νηπιαγωγείο)

5. Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή συμπληρωμένο από γιατρό (το έντυπο θα το παραλάβετε από τον Διευθυντή του  σχολείου ή μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ).

Επισημαίνεται ότι, κατά την περίοδο των εγγραφών, αποτελεί ευθύνη των Διευθυντών/ντριών των σχολικών μονάδων η μέριμνα για την τήρηση των απαιτούμενων μέτρων αποφυγής διασποράς του κορονοϊού, όπως αυτά έχουν ανακοινωθεί από τον Εθνικό Οργανισμό Δημόσιας Υγείας (Ε.Ο.Δ.Υ.) (https://eody.gov.gr/covid-19-odigies-gia-ti-chrisi-maskas-apo-to-koino/).

Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ

ΧΡΗΣΤΟΣ ΔΑΣΚΑΛΟΘΑΝΑΣΗΣ