Επίσκεψη στη βιβλιοθήκη

Γράφουν οι Δασκάλες της Α΄ τάξης

Γαλάνη Αικατερίνη & Τσιμπανάκου Αφροδίτη

Στα πλαίσια του προγράμματος «Φιλαναγνωσία – Ράλι ανάγνωσης», που υλοποιεί φέτος η Α΄ τάξη, οι μαθητές και οι μαθήτριες του Α1 και Α2 του «Βαρνάλειου» Δημοτικού Σχολείου Ν. Αγχιάλου, παρέα με τις δασκάλες τους, κ. Αφροδίτη Τσιμπανάκου και κ. Αικατερίνη Γαλάνη, επισκέφθηκαν τη Δημοτική Βιβλιοθήκη της περιοχής και ξεναγήθηκαν στους χώρους της.

Στο χώρο που είχε διαμορφωθεί ειδικά για την επίσκεψή μας, οι μαθητές ενημερώθηκαν για τον αριθμό και τις κατηγορίες των βιβλίων που υπάρχουν εκεί, τις ώρες λειτουργίας της βιβλιοθήκης, αλλά και τον τρόπο δανεισμού βιβλίων.

Ξεφύλλισαν τα βιβλία που τους άρεσαν, καθισμένοι στα καρεκλάκια και στη μοκέτα, έκαναν ερωτήσεις για το περιεχόμενό τους στις βιβλιοθηκονόμους, που απάντησαν με κέφι, και στο τέλος διαβάσαμε ένα βιβλίο με τίτλο «Η αρκούδα που αγαπούσε τα δέντρα».

…Και επειδή η εμπειρία μάς έμεινε αξέχαστη, υποσχεθήκαμε να… ξαναταξιδέψουμε παρέα με όλα αυτά τα φοβερά βιβλία, που μας περιμένουν ανυπόμονα στα ράφια της βιβλιοθήκης!