Παράσταση: “Εγωιστής Γίγαντας”

Ποιος δε θυμάται την τρυφερή ιστορία του εγωιστή γίγαντα, ο οποίος δεν άφηνε τα παιδιά να παίζουν στον πανέμορφο κήπο του; Και πώς μαλάκωσε ξαφνικά η σκληρή καρδιά του όταν γνώρισε την αγάπη στο πρόσωπο ενός μικρού παιδιού;

Το πολυαγαπημένο έργο του Όσκαρ Ουάιλντ  “Εγωιστής Γίγαντας”  σε μουσική του Νίκου Ξανθούλη,  παρουσιάστηκε στο βουλευτικό  για τους μαθητές του 2ου Δημοτικού Σχολείου με πρωταγωνιστή τον Κωνσταντίνο Καζάκο.

Επτά μουσικοί με τα όργανά τους από όλες τις κρατικές ορχήστρες συνόδεψαν την παράσταση και δημιούργησαν μια μαγευτική ατμόσφαιρα που ενθουσίασε τους μαθητές.

Οι μουσικοί ήταν: Κλαρίτα Λόλη, βιολί – Αντωνέλα, Τσέφα Βιολί – Πωλίνα Κούμη, Βιόλα – Μαρινέλα, Βιολοντσέλο- Δημήτρης Πέτσας,Τρομπόνι – Νικόλ Πέππα , Κλαρίνο – Μανώλης Αγουρίδης, Κρουστά

Η αφήγηση του παραμυθιού, η μουσική, ο χορός και το τραγούδι συνδυάστηκαν άψογα με την  ευαισθησία των καλλιτεχνών και πέρασαν με ευχάριστο τρόπο μηνύματα αγάπης  καλοσύνης , ανθρωπιάς  και προσφοράς.

STA72327 STA72321 STA72319

Κατηγορίες: Επισκέψεις. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.