Η ιστορία μας

Το κτίριο του 2ου Δημοτικού Σχολείου είναι ένα κτίριο γεμάτο ιστορία. Σύμφωνα με τον εφημέριο του Αγίου Κωνσταντίνου, ιερέα Ιωάννη Γιαννόπουλο, οι πρόσφυγες της Μικράς Ασίας που είχαν εγκατασταθεί στο συνοικισμό έδιναν μεγάλη σημασία στη μόρφωση των παιδιών τους, γι’ αυτό, προσπάθησαν η περιοχή να αποκτήσει το δικό της διδακτήριο. Ίδρυσαν τον “ΦΙΛΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟ ΝΕΟΥ ΒΥΖΑΝΤΙΟΥ”, ο οποίος ανέλαβε με πολλές ενέργειες την ανέγερση του Δημοτικού Σχολείου.

Στις 6 Οκτωβρίου 1957 μπήκε ο θεμέλιος λίθος, έγινε αγιασμός και άρχισε το χτίσιμο του σχολείου. Η αρχή έγινε με χρήματα που είχε συγκεντρώσει ο σύλλογος και ολοκληρώθηκε με χρήματα που έδωσε ο κρατικός φορέας το 1958.

Σήμερα, το 2ο Δημοτικό Σχολείο Ναυπλίου είναι ένα σχολείο δημιουργικό με οικολογικές ανησυχίες, στο οποίο λειτουργούν 14 τμήματα και φοιτούν 296 μαθητές. Το σχολείο συστεγάζεται με το 5ο Δημοτικό Σχολείο, με το οποίο έχουν κοινό τμήμα Ένταξης. Η συνεργασία των δύο σχολείων είναι άψογη.

cropped sx

Εδώ μπορείτε να δείτε εμπεριστατωμένη εργασία μαθητών του 2ου Γυμνασίου Ναυπλίου με θέμα την συνοικία μας.

Χαρακτηριστικό απόσπασμα από την εργασία: “…Το Δημοτικό Σχολείο και η Εκκλησία των Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης παραμένουν ανέπαφα για να θυμίζουν μερικά από τα έργα των προσφύγων. Αλλά και πολλοί από τους δρόμους της περιοχής έχουν ονομαστεί από τις χαμένες πατρίδες…”