“Ο μικρός Ευκλείδης”

Την Παρασκευή 5 Απριλίου 2013, το σχολείο μας και συγκεκριμένα όλα τα τμήματα της Ε΄και ΣΤ΄δημοτικού έλαβαν μέρος στον 7ο Μαθηματικό Διαγωνισμό “Παιχνίδι και Μαθηματικά” στο πλαίσιο του περιοδικού « Ο Μικρός Ευκλείδης» που εκδίδει η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία.

Ο παιδαγωγικός σκοπός του διαγωνισμού ήταν:
– να αντιληφθούν οι μαθητές ότι τα μαθηματικά κρύβουν ομορφιά και προσφέρουν πολλές δυνατότητες στη ζωή μας,
– να εκτιμήσουν τη χρήση των μαθηματικών σε πολλές εφαρμογές,
– να χρησιμοποιούν τη μαθηματική τους σκέψη σε ευχάριστα και έξυπνα προβλήματα.

Ορισμένα από τα ερωτήματα – δραστηριότητες που περιείχε ο διαγωνισμός δόθηκαν ως παιχνίδι, στο οποίο οι μαθητές κλήθηκαν να συμπληρώσουν κάποια κενά ή να σχεδιάσουν κάτι. Ορισμένα ερωτήματα απαιτούσαν τον υπολογισμό της λύσης ενός προβλήματος.

Το συμπέρασμα στο οποίο καταλήξαμε, μαθητές και εκπαιδευτικοί, ήταν ότι τα Μαθηματικά, παρά τις παγίδες που πέσαμε αλλά και τα μικρολαθάκια που κάναμε, μπορούν να γίνουν πραγματικά διασκεδαστικά αλλά ταυτόχρονα και να οξύνουν το νου μας.

Κατηγορίες: Δράσεις, Ε' τάξη, ΣΤ' τάξη. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.