ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ Σχολικό έτος: 2021-2022

Αγαπητοί γονείς, με την ευκαιρία της έναρξης της νέας σχολικής χρονιάς, θα θέλαμε να σας γνωρίσουμε τα εξής:

• Το σχολείο είναι ο χώρος όπου οι μαθητές περνούν πολλές ώρες, μαθαίνουν, δημιουργούν, συνεργάζονται, παίζουν, χαίρονται, αλλά αντιμετωπίζουν και δυσκολίες.
  • Οι παρακάτω κανόνες έχουν σκοπό να βοηθήσουν όλους μας, ώστε να πραγματοποιηθεί αποτελεσματικότερα η εκπαιδευτική διαδικασία και το σχολείο μας να λειτουργεί ως μια κοινότητα αγωγής.

Κοινός στόχος στη σχολική κοινότητα είναι όχι μόνο η πρόοδος των μαθητών, αλλά και η υιοθέτηση σημαντικών αξιών, όπως η συνεργασία και η αλληλεγγύη, ο αμοιβαίος σεβασμός, η αποδοχή της ιδιαιτερότητας του «άλλου», ο σεβασμός όλων σε κοινούς συμφωνημένους κανόνες, η περιβαλλοντική συνείδηση, η αγωγή υγείας κ.λ.π.. Στο  κείμενο που ακολουθεί αναφέρονται μερικοί από αυτούς τους κανόνες.

Η φοίτηση των μαθητών

• Η φοίτηση των μαθητών, σύμφωνα με την ισχύουσα Νομοθεσία, είναι υποχρεωτική.
  • Οι μαθητές τηρούν το ωράριο του καθημερινού προγράμματος – ιδίως τηρούν την ώρα έναρξης των μαθημάτων (8.15). Η άφιξη των μαθητών το πρωί γίνεται από τις 8:00 ως τις 8:15 από τις εισόδους του σχολείου.
  • Οι μαθητές των Α΄ Β΄ Γ΄ τάξεων εισέρχονται το πρωί και αποχωρούν το μεσημέρι από την πόρτα της οδού Θερσίτου.
  • Οι μαθητές των Δ΄ Ε΄ ΣΤ΄ τάξεων εισέρχονται και αποχωρούν από την πόρτα της οδού Χρυσηίδος.
  • Οι μαθητές που έχουν καθυστερήσει και δεν είναι στο σχολείο μέχρι τις 8:15 το πρωί θα εισέρχονται στο πρώτο διάλειμμα ( 9:00 π.μ. )
  • Οι μαθητές προσέρχονται στο σχολείο με αρνητικό selftest κάθε Τρίτη και Παρασκευή. Τα self-test θα πραγματοποιούνται 24 ώρες πριν.
  • Η απουσία από τα μαθήματα δικαιολογείται μόνον όταν συντρέχει σοβαρός λόγος ( ασθένεια, έκτακτα οικογενειακά γεγονότα κ. ά. )
  • Οι μαθητές δε φεύγουν σε καμία περίπτωση πριν τη λήξη των μαθημάτων χωρίς άδεια. Αν παρουσιαστεί ανάγκη αναχώρησης κατά την διάρκεια του σχολικού ωραρίου ( π.χ. ασθένεια ) γίνεται πάντοτε με τη συνοδεία γονέα ή κηδεμόνα και φυσικά, αφού ενημερωθεί για αυτό ο/η δάσκαλος/α της τάξης ή η Διευθύντρια.
  • Οι μαθητές που συνοδεύονται καθημερινά κατά την αναχώρησή τους δε φεύγουν ποτέ από το σχολείο ασυνόδευτοι αν ο κηδεμόνας τους κάποια μέρα αργήσει.
  • Οι ενήλικες που συνοδεύουν τους μαθητές κατά την αναχώρησή τους, τους περιμένουν έξω από τις εισόδους του σχολείου και πρέπει να προσέρχονται έγκαιρα για την παραλαβή τους. Κάθε καθυστέρηση δημιουργεί κινδύνους για την ασφάλεια των μαθητών που ολοκληρώνουν το πρόγραμμά τους, αλλά και για όσους συνεχίζουν το μάθημα.
  • Οι εφημερεύοντες εκπαιδευτικοί μεριμνούν για την ασφαλή αποχώρηση των μαθητών έως και 15 λεπτά μετά την λήξη των μαθημάτων.

Γονείς- κηδεμόνες

• Οι γονείς ή κηδεμόνες μπορούν και πρέπει να ενημερώνονται τακτικά για την πρόοδο και συμπεριφορά του παιδιού τους από τον/τη δάσκαλο/α της τάξης. Η ημερομηνία της συνάντησης ορίζεται από το Σχολείο.
  • Διαβάζουν προσεκτικά όλες τις ανακοινώσεις που μεταφέρουν οι μαθητές και ενημερώνονται για θέματα λειτουργίας του σχολείου.
  • Οφείλουν ακόμη να γνωστοποιούν στον/στη δάσκαλο/α της τάξης και στην Διευθύντρια κάθε ιδιαιτερότητα που αφορά τη σωματική και ψυχική υγεία του μαθητή.
  • Κανένας ενήλικος δεν έχει δικαίωμα να επιπλήττει ή να τιμωρεί ή να νουθετεί άλλο παιδί εκτός της οικογένειάς του στο χώρο του σχολείου. Για οποιοδήποτε θέμα ενημερώστε τον/τη δάσκαλο/α της τάξης ή την Διευθύντρια, οι οποίοι και θα διευθετήσουν το θέμα.

Σε περίπτωση απουσίας μαθητή είναι καλό να ενημερώνεται έγκαιρα το σχολείο, όπως επίσης και το σχολείο επικοινωνεί με την οικογένεια ιδιαίτερα σε περίπτωση μακρόχρονης ή επαναλαμβανόμενης απουσίας.

Το τηλέφωνο του σχολείου (2102611930) είναι στην διάθεσή σας για οποιαδήποτε ενημέρωση. Παρακαλούμε βεβαιωθείτε ότι οι δάσκαλοι έχουν τα σωστά σας τηλέφωνα.

Σε περίπτωση που κάποιος από τους γονείς του μαθητή δεν έχει την κηδεμονία του πρέπει να ενημερωθεί άμεσα το σχολείο.

Οφείλουμε όλοι να δημιουργήσουμε καλό κλίμα συνεργασίας σχολείου – οικογένειας με κοινό στόχο την πρόοδο των μαθητών.

Σας ευχαριστούμε προκαταβολικά για τη συνεργασίας σας και σας ευχόμαστε υγεία και μια καλή και δημιουργική σχολική χρονιά.