Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

Σήμερα 2/4/24 είναι η παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου και την γιορτάσαμε στο σχολείο μας με διάφορα δρώμενα. Στην αρχή τα παιδιά παρακολούθησαν ένα βιντεάκι με τίτλο     ” Τα φανταστικά ιπτάμενα βιβλία του κ.Μόρρις Λεσμορ ” , στην συνέχεια διαβάσαμε το παραμύθι << Η Χαριστική Βιβλιοθήκη>> και τέλος φτιάξαμε ένα πολύχρωμο σελιδοδείχτη.

Εορτασμός 25ης Μαρτίου

Την επέτειο της εθνικής μας εορτής γιορτάσαμε σήμερα 22/3/24 στο σχολείο μας. Οι μαθητές φόρεσαν τα φεσάκια τους και παρακολούθησαν ένα βιντεάκι με τα δρώμενα και τους ήρωες της εποχής. Στη συνέχεια εκπαιδευτικοί και μαθητές παρουσιάσαμε ένα σκετσάκι , χορέψαμε και τραγουδήσαμε όλοι μαζί. Η μέρα έκλεισε κατασκευάζοντας τσαρουχάκια , κρινάκια και ντύνοντας τον τσολιά και την Αμαλία.

Ημέρα Τσικνοπέμπτης

Μικροί και μεγάλοι τσικνίσαμε φτιάχνοντας homemade burgers και μασκαρεμένοι χορέψαμε σε καρναβαλικούς ρυθμούς.

Παγκόσμια Ημέρα κατά του σχολικού εκφοβισμού

Σήμερα 6/3/24 είναι η παγκόσμια ημέρα κατά του σχολικού εκφοβισμού και στα πλαίσια ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης των μαθητών το σχολείο μας επισκεφτήκαν οι μαθητές της Ε’ Τάξης του 19ου Δημοτικού Σχολείου Βόλου. Πραγματοποιήθηκε από το εκπαιδευτικό προσωπικό του σχολείου μας μια ενημέρωση σχετική με το θέμα σε όλα τα παιδιά . Ακολούθησαν βιωματικές δραστηριότητες και στο τέλος όλοι οι μαθητές μας  έπαιξαν στην αυλή ένα συνεργατικό παιχνίδι.

Επίσκεψη στον φούρνο της γειτονιάς

Στα πλαίσια του εργαστηρίου δεξιοτήτων ΄΄ Γνωρίζω τα επαγγέλματα ΄΄ τα τμήματα Τ2,Τ3 και προκαταρκτική επισκεφτήκαν τον φούρνο της γειτονιάς προκειμένου να μάθουν τη διαδικασία παραγωγής ψωμιού.

Ομαδικά Κινητικά Παιχνίδια στην Αυλή

Ομαδικά παιχνίδια στο πλαίσιο της εργοθεραπείας με τα τμήματα Προκαταρκτικής, Β και Α. Τα παιδιά διασκεδάζουν, επικοινωνούν και αναπτύσσουν τις δεξιότητες αδρής κινητικότητας και συντονισμού.

Εργαστήρια Δεξιοτήτων Α και Δ2

Στο πλαίσιο των εργαστηρίων δεξιοτήτων τα τμήματα Α και Δ2 μαθαίνουν να φτιάχνουν το τοστ τους με στόχο την ανάπτυξη γνωστικών δεξιοτήτων και δεξιοτήτων καθημερινής ζωής.

Εορτασμός Τριών Ιεραρχών

Στα πλαίσια του εορτασμού των 3 Ιεραρχών δημιουργήθηκαν κατασκευές από τους μαθητές του σχολείου μας .

Φιλανθρωπική Πράξη

Στο σχολείο μας μαθητές και εκπαιδευτικοί συλλέγουμε πλαστικά καπάκια τα οποία φέτος δόθηκαν στην Κουζίνα Αλληλεγγύης Βόλου ως μία πράξη φιλανθρωπίας.

Χριστουγεννιάτικη γιορτή

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε και φέτος η Χριστουγεννιάτικη γιορτή του σχολείου μας . Μαθητές και εκπαιδευτικοί έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό παρουσιάζοντας την θεατρική παράσταση  ” Το ποντικάκι που ήθελε να αγγίξει ένα αστεράκι” , του Ευγένιου Τριβιζά.

Το 2ο Ειδικό δημοτικό σχολείο Βόλου σας εύχεται ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ με υγεία και ευτυχισμένο το νέο έτος !!!