ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ KIDS SAVE LIVES

Την Τετάρτη 24 Ιανουαρίου οι μαθητές και μαθήτριες της Ε’ και Στ’ τάξης παρακολούθησαν με ξεχωριστό ενδιαφέρον  μέσω τηλεδιάσκεψης το θεωρητικό μέρος του εκπαιδευτικού προγράμματος KIDS SAVE LIVES. Ενημέρωθηκαν και γνώρισαν πώς μπορούν να παρέχουν τις πρώτες βοήθειες σε ανθρώπους που κινδυνεύουν από : ανακοπή καρδιάς, πνιγμονή, εγκεφαλικό επεισόδιο, επιληπτικό επεισόδιο, λιποθυμία, τραύμα, αλλεργία. Έμαθαν για την ΚΑΡΠΑ(Καρδιοπνευμονική Αναζωογόνηση), όπως και για τον τρόπο σωστής τοποθέτησης του σώματος ενός λιπόθυμου ανθρώπου καθώς και για την μεγάλη σημασία της πρόληψης. Το πρόγραμμα πλαισιώθηκε από βίντεο, εικόνες, συζήτηση, ερωτήσεις-απαντήσεις μεταξύ των παρουσιαστών και των μαθητών/τριών.

Αυτό το πρόγραμμα ήταν το πρώτο μέρος της συνολικής διαδικασίας. Στο  προσεχές διάστημα θα συμμετάσχουν στο πρακτικό /βιωματικό μέρος του εκπαιδευτικού προγράμματος και τέλος στο τρίτο μέρος θα επιλεχθούν οι  τρεις πιο κατάλληλοι μαθητές ή μαθήτριες που θα συμμετέχουν ολοκληρωτικά στο πρόγραμμα και θα γνωρίζουν πλέον πολύ καλά όλους αυτούς τους τρόπους  προκειμένου να συμμετέχουν στον Μαθητικό Διαγωνισμό  “KIDS SAVE LIVES CHAMPIONSHIP” .

12   4

ΚΑΡΠΑ 2    ΠΝΙΓΜΟΝΗ ΠΡΟΛΗΨΗ