Αρχική » Β΄

Β΄

Βιωματική δράση με τη συγγραφέα Τσιφτσοπούλου

2IMG d2448d156e8333a879cf846d7291a2b2 V

Οι μαθητές/τριες της Α΄και Β΄τάξης με τη βοήθεια των δασκάλων τους και  σε  συνεργασία με την εικαστικό-συγγραφέα κ. Τσιφτσοπούλου Αλίκη υλοποίησαν μια  βιωματική δράση  βασισμένη στο βιβλίο της συγγραφέας « Μια φάτνη για τον Αστέρη». Μια συγκινητική ιστορία μυθοπλασίας , όπου ένας σκύλος εγκαταλελειμμένος από το αφεντικό του , αφού περιπλανήθηκε στο κρύο και εξαντλημένος από την πείνα βρήκε καταφύγιο σε μια φάτνη σε κάποια πλατεία. Εκεί θα βρει την αληθιμή αγάπη από δυο παιδικά χέρια. Μια οικογένεια θα τον υιοθετήσει και ο Αστέρης θα γιορτάσει μαζί τους τα Χριστούγεννα. Τα παιδιά εργάστηκαν ομαδικά, εκφράστηκαν και  μέσα από τη ζωγραφική  πέρασαν το μήνυμα των Χριστουγέννων

11 1

Οι μαθητές μας συνοδεία των δασκάλων τους και σε συνεργασία με την ΣΤ΄ τάξη  πραγματοποίησαν μια εκπαιδευτική επίσκεψη στην πρότυπη βιομηχανία γάλακτος “Φάρμα”, στο εργοστάσιο παραγωγής προϊόντων ντομάτας “Κύκνος”  και στο λαογραφικό Μουσείο Αγίας Μαύρας, στα πλαίσια του εργαστηρίου που υλοποιούν με θέμα:  “Επαγγέλματα παλιά που δεν υπάρχουν πια”

Με την επίσκεψη στις βιομηχανίες “Φάρμα” και  “Κύκνος” γνώρισαν τα επαγγέλματα του σήμερα και τον σύγχρονο τρόπο παραγωγής μεταποιητικών προϊόντων με βασική ύλη  τα προϊόντα της Ηλειακής γης.

Με την επίσκεψη στο λαογραφικό Μουσείο Αγίας Μαύρας ήρθαν σε επαφή και γνωριμία με παραδοσιακά επαγγέλματα, βρέθηκαν μπροστά σ’ έναν κόσμο από το μακρινό ή κοντινό παρελθόν διαπιστώνοντας τις δυσκολίες που αντιμετώπιζαν οι άνθρωποι  εκείνης της εποχής.

1 22 32 44 35 23 34 2DSCN68736 17 2

“Τα κολλητάκια ζωγραφίζουν το δικό τους δελφινάκι”

Στα πλαίσια  της παγκόσμιας ημέρας του παιδιού επισκέφτηκε το σχολείο μας η συγγραφέας-ζωγράφος κ. Τσιφτσοπούλου και παρουσίασε με παραστατικό τρόπο το παραμύθι της « Ο Φοίβος το κολλητάκι μου”. Ένα παραμύθι που αναφέρεται  σε ένα δελφινάκι με σύνδρομο  Άσπεργκερ, το οποίο αγωνίζεται να βρει τρόπους επικοινωνίας με τους γύρω του. Η καθημερινότητά του είναι σκληρή, ώσπου εμφανίζεται η κυρία χελώνα, η νέα του δασκάλα,  που του ανοίγει ένα καινούριο δρόμο και διδάσκει στους συμμαθητές του τον τρόπο με τον οποίο θα τον αποδεχτούν. Τελικά ο Φοίβος θα τα καταφέρει.

Ένα παραμύθι με  καθαρά νοήματα, που  παρουσιάζει τον αυτισμό, ανοίγει όμως και τον δρόμο στην ενσυναίσθηση και τη συνύπαρξη με το διαφορετικό, που συγκίνησε τα παιδιά, τράβηξε τον ενδιαφέρον τους, συζήτησαν με τη συγγραφέα και αποφάσισαν όλοι μαζί να πάρουν τα πινέλα, τα χρώματα και με οδηγό τη φαντασία τους να ζωγραφίσουν

.jpg.jpg.jpg.jpg.jpg

Τα παιδιά της Β τάξης σε συνεργασία με τις “Παρεμβάσεις” και την ψυχολόγο Κ.  Μάσσαλα υλοποίησαν ένα βιωματικό εργαστήρι με τίτλο « Έλα να πετάξουμε μαζί στη χώρα του εαυτού». Ενθουσιάστηκαν με τα “ΜΑΓΙΚΑ ΚΟΥΤΙΑ”, διάβασαν παραμύθια, έπαιξαν παντομίμα, κατασκεύασαν κούκλες από κάλτσες και κουτάλες, τις στόλισαν με φαντασία και αγάπη και τις παρουσίασαν με ενθουσιασμό! Επικοινώνησαν μεταξύ τους, εξέφρασαν τα συναισθήματά τους, τις σκέψεις,  τις ιδέες τους. Κατανόησαν τις έννοιες της μοναδικότητας και διαφορετικότητας. Ανακάλυψαν δυνατότητες και δεξιότητες και ένιωσαν σπουδαία. Γνώρισαν τον εαυτό τους και τους άλλους, ώστε να προετοιμαστούν κατάλληλα να απολαύσουν τη ζωή και να αντιμετωπίσουν τις προκλήσεις και τις δυσκολίες της.

Στα πλαίσια των εργαστηρίων δεξιοτήτων στον κύκλο “ΕΥ ΖΗΝ” στο μάθημα των εικαστικών οι μαθητές της Β’ τάξης δημιούργησαν δύο βιβλία με τις καλλιτεχνικές τους δημιουργίες για τα συναισθήματα.

Η παλέτα των συναισθημάτων του Β1:1Η παλέτα των συναισθημάτων του Β2