Αρχική » η ιστορία μας

η ιστορία μας

Η ιστορία του σχολείου μας

Το Β ΄ Δημοτικό σχολείο-όπως αρχικά ονομαζόταν- ιδρύθηκε το Σεπτέμβριο του 1898, με ενέργειες του επιθεωρητή δημοτικής εκπαίδευσης κ. Ιατρίδου Βασιλείου και την συντήρηση του ανέλαβε το δημόσιο.  Ο Δήμος είχε αναλάβει την διοργάνωση των σχολείων και τη μισθοδοσία των δασκάλων. Αρχικά στην Αμαλιάδα λειτούργησαν 7 Δημοτικά από τα οποία τα 4 ήταν αρρένων (Α΄, Β΄, Γ΄,Δ΄) και τα 3 θηλέων ( Α΄, Β΄, Γ΄) . Από το Β΄ Δημοτικό Αρρένων και το Β΄ Δημοτικό θηλέων προέκυψε το μεικτό ή πλήρες Β΄ Δημοτικό Σχολείο Αμαλιάδας. Αρχικά το σχολείο λειτούργησε ως 2/τάξιο και το 1904 λειτούργησε ως 4/τάξιο, με 4 τάξεις (Α΄,Β΄, Γ΄, Δ΄) έως το σχολικό έτος 1929-1930. Έκτοτε το Δημοτικό Σχολείο έγινε λειτουργικά  6τάξιο, αλλά υπηρεσιακά η αναβάθμισή του έγινε το 1958. Το πότε το κράτος ανέλαβε την πλήρη λειτουργική, οικονομική  κάλυψη του σχολείου και τη μισθοδοσία των εκπαιδευτικών δεν γνωρίζουμε. Το σχολείο το 1931 στεγάστηκε στην οικία «Καρβελά» , κτήριο της ομώνυμης οικογένειας που ανεγέρθηκε το 1924. Στις 22-2-1973 λόγω της παλαιότητας του κτηρίου το σχολείο μεταστεγάστηκε σε καινούρια οικοδομή ιδιοκτησίας Διονυσίου Κέκκη επί της οδού Βύρωνος 76. Το νέο κτήριο θεωρείτο σύγχρονο για την εποχή του και διέθετε προαύλιο κατάλληλο για τα διαλείμματα των μαθητών και για το μάθημα της γυμναστικής. Το σχολείο διέθετε αξιόλογη βιβλιοθήκη με παιδαγωγικά και επιστημονικά βιβλία για τους δασκάλους και παράλληλα διέθετε σχολική-μαθητική βιβλιοθήκη. Επιπλέον οργανοθήκη με όργανα Φυσικής Πειραματικής και Χημείας και όργανα διδασκαλίας.  Κατά τη διαδρομή του το σχολείο έλαβε αρκετές τιμητικές διακρίσεις.  Το 1901 έλαβε το 1ο βραβείο υπό του υπουργού και προέδρου των Ελλανοδικών  κ. Σπύρου Στάη, διότι διέπρεψε στους σχολικούς αγώνες της Ολυμπίας στις 13 Μαϊου 1901, επί επιθεωρητού κ. Ιατρίδη , όταν διευθυντής του σχολείου ήταν ο Ιωάννης Ν. Παπαδόπουλος. Αξίζει να αναφέρουμε ονόματα δασκάλων και διευθυντών που υπηρέτησαν στο σχολείο: Κρήτικας Άγγελος, Κόκκαλης Διονύσιος, Παπασπυροπούλου Παναγιώτα, Ζαρκοστάθη Βασιλική, Τσαφούρου Αδαμαντία, Μεντζελοπούλου Γαρυφαλλιά, Νικολόπουλος Αλκιβιάδης, Πετρόπουλος Σταύρος, Σταματάκη Αγγελική, Σπυροπούλου Μαρία, Σπηλιόπουλος Αντώνιος, Παπαδόπουλος Γεώργιος, Μαντά Φωτεινή, Παναγοπούλου Ευσταθία, Δανίκα Ελένη.

Το σχολείο μετεστεγάστηκε  την περίοδο του 1990 στο καινούριο δημόσιο διδακτήριο το οποίο λειτουργεί μέχρι σήμερα, αλλάζοντας την επωνυμία του από Β΄ Δημοτικό σε 2ο Δημοτικό Σχολείο Αμαλιάδας.

Βιβλιογραφία:

Κοκκίνη, Χ. (1973). Η Εκπαιδευτική Περιφέρεια Αμαλιάδος. Αμαλιάδα: Επιθεωρήσεως Δημ. Εκπαιδεύσεως Περιφέρειας Αμαλιάδος.  (Έτος έκδοσης πρωτοτύπου 1973).

Αυτή η εργασία έχει άδεια χρήσης Creative Commons Αναφορά δημιουργού4.0.