Άρθρα ανά μήνα: Μάρτιος 2023
Προετοιμασία υγιεινού πρωϊνού – δεκατιανού γεύματος στο σχολείο
Την Τρίτη 21/3/23 και Τετάρτη 22/3/23 οι μαθητές των τάξεων Ε’ και ΣΤ’ του σχολείου μας συμμετείχαν σε μια βιωματική εμπειρία που οργανώθηκε στο σχολείο μας. Προετοιμασία ενός υγιεινού πρωϊνού – δεκατιανού γεύματος με τον τίτλο: «Healthy food/plate samples». Στο πλαίσιο του προγράμματος e-Twinning “Yummy ea Twinning Restaurant”.
Οι μαθητές συμμετείχαν ενεργά στην όλη διαδικασία αναλαμβάνοντας ρόλους ανάλογα με την ομάδα στην οποία συμμετείχαν σύμφωνα με τις οδηγίες των εκπαιδευτικών τους. Ομάδες: σερβιτόροι, μάγειρες, διατροφολόγοι, υπεύθυνοι υποδοχής της φανταστικής επιχείρησης του διαδικτυακού εστιατορίου μας. Οι «μάγειρες» ετοιμάζουν τα εδέσματα, η ομάδα των «σερβιτόρων» έστρωσε τα τραπέζια και βοήθησε στο σερβίρισμα, οι «διατροφολόγοι» μας παρουσίασαν τη σπουδαιότητα που έχουν οι βιταμίνες για την υγεία μας και οι υπεύθυνοι μαθητές για την υποδοχή μας καλωσόρισαν στο «εστιατόριό μας».
Ευχαριστούμε θερμά όλους τους γονείς για την συνεργασία τους στην πραγματοποίηση της δράσης αυτής. Τις μητέρες Νίκη Μπλότσικα και Στέλλα Καρακάνα στην Ε’ τάξη, Χρύσα Μεγαγιάννη και Σοφία Τσιούρβα ΣΤ’ τάξη για τη βοήθειά τους στην προετοιμασία του πρωϊνού. Επίσης, την κα Κατερίνα Ρηγώνη (συνταξιούχο εκπαιδευτικό του σχολείου μας) που μας υποστήριξε στη δράση αυτή. Θερμές ευχαριστίες στο βιβλιοπωλείο Καλοστύπη για την ευγενική χορηγία του που αφορά την εκτύπωση των σουπλά για τους μαθητές των δύο τμημάτων.
Μια βιωματική εμπειρία, παιχνίδι ρόλων και γευστική απόλαυση που μας ενθουσίασε όλους!!!
Συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί: Γιάννης Γουδετσίδης, Γεράσιμος Τσιμπλούλης, Φιλίτσα Φραγκογεώργη, Σάντρα Χολέβα.
Παρακάτω μπορείτε να δείτε τα video που ετοίμασε η κα. Φιλίτσα Φραγκογεώργη για τις τάξεις ΣΤ’ και Ε’ του σχολείου μας.
Healthy food/plate samples ST’
Healthy food/plate samples E’
Η Γ τάξη στο ΚΔΑΠ Νεάπολης
Δράσεις για την ενδοσχολική βία
Στα πλαίσια της παγκόσμιας μέρας κατά του Σχολικού Εκφοβισμού, την Παρασκευή 3 Μαρτίου έγινε μια σύντομη παρουσίαση και συζήτηση στην Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ Δημοτικού, από τον Ψυχολόγο του Σχολείου κ. Χριστοδούλου Γιώργο.
“Τα θέματα που συζητήθηκαν ήταν το τι είναι ο σχολικός εκφοβισμός και πως να τον διαχωρίζουμε από το πείραγμα και τους τσακωμούς, το ποιοι παίρνουν μέρος στο φαινόμενο (θύμα, θύτης και αμέτοχοι παρατηρητές), η έννοια της ενσυναίσθησης και τους τρόπους που πρέπει να δράσουμε. Είδαμε ένα βίντεο από το Χαμόγελο του Παιδιού και προσπαθήσαμε να μπούμε στην θέση του θύματος, αλλά να καταλάβουμε και τους λόγους που κάποιος κάνει εκφοβισμό. Τέλος συζητήσαμε για πιθανά φαινόμενα στην τάξη ή στο σχολείο“.
Η ίδια δράση επαναλήφθηκε για τη Γ΄ τάξη την Παρασκευή 10/3/2023.
Οι δράσεις για την ενδοσχολκή βία συνεχίστηκαν κατά τη διάρκεια όλης της εβδομάδας με παρεμβάσεις από τους/τις εκπαιδευτικούς των τάξεων και τον Διευθυντή του Σχολείου.
Δράσεις της Δ τάξης υπέρ της σχολικής φιλίας και κατά του σχολικού εκφοβισμού
1.Παρακολούθηση της ταινίας “Τα μπλε γυαλιά”. Φτιάξαμε δίστιχα ποιηματάκια σχετικά με τον θυμό και τους τρόπους αποδυνάμωσής του.
2.Γράψαμε σε αυτοσχέδιο βιβλιαράκι “έχω ένα καλό λόγο για όλους” μέσα από παιχνίδι αριθμών για να γράψουν όλοι για όλους. Στόχος της δράσης να εστιάζουμε στα θετικά χαρακτηριστικά των ανθρώπων κι όχι στα αρνητικά.
Στο λιοτρίβι του Χατζηγιάννη
Την Πέμπτη, 9/3/2023, οι τάξεις Γ΄ & Δ΄ πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο “Αγροτικής Οικονομίας-Ελαιοτριβείο Χατζηγιάννη”, στο Κατηχώρι.
Οι μαθητές/τριες γνώρισαν τις αγροτικές εργασίες των παλαιών κατοίκων της περιοχής και είδαν αντικείμενα μιας άλλης εποχής (ρακοκάζανο, νταμιτζάνα, αρκάδες, αλέτρι, δρεπάνι, κοσιά (χωσιά), γουδί, γαβάνι κα.
Το Μουσείο Αγροτικής Οικονομίας πρόκειται για ένα συγκρότημα με δύο κτήρια (σπίτι και λιοτρίβι) και κοινή αυλή.
Τα μηχανήματα του ελαιοτριβείου διατηρούνται σε άριστη κατάσταση αποκαλύπτοντας στον επισκέπτη την παραδοσιακή χρονοβόρα διαδικασία παραγωγής του λαδιού. Στη οικία «Χατζηγιάννη» λειτουργεί το Εκθετήριο Αγροτικής Οικονομίας Κατηχωρίου. Περνώντας το κατώφλι του σπιτιού, μετά από μια σύντομη αναφορά στην ιστορία και την οικοτεχνία του Κατηχωρίου, η έκθεση είναι αφιερωμένη σε δύο βασικά προϊόντα της τοπικής οικονομίας: το κρασί και το τσίπουρο.
Η Β στο ΚΔΑΠ Νεάπολης
ΝΑΙ στη φιλία από τη Δ τάξη
Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί από το Υπουργείο Παιδείας ως Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού («school bullying»).
Δράσεις της Δ΄ τάξης
Παρακολούθηση της ταινίας “Τα μπλε γυαλιά”. Φτιάξαμε δίστιχα ποιηματάκια σχετικά με τον θυμό και τους τρόπους αποδυνάμωσής του.
Γράψαμε σε αυτοσχέδιο βιβλιαράκι “έχω ένα καλό λόγο για όλους” μέσα από παιχνίδι αριθμών για να γράψουν όλοι για όλους. Στόχος της δράσης να εστιάζουμε στα θετικά χαρακτηριστικά των ανθρώπων κι όχι στα αρνητικά.