Έργο e-Twinning: TINY HANDS THAT SAVED THE WORLD

Η κλιματική αλλαγή είναι  ένα σοβαρό πρόβλημα που απειλή τον κόσμο μας. Για να είμαστε ευαίσθητοι σε αυτό το θέμα, είναι απαραίτητο να ξεκινήσουμε την περιβαλλοντική συνείδησή  τους από την παιδική ηλικία. Σε αυτό το σημείο είναι  πολύ σημαντικό τα παιδιά, οι ενήλικες του μέλλοντος να αποκτήσουν επίγνωση και ευαισθητοποίηση με την χρήση βιβλίων, τα οποία είναι ελκυστικά γι αυτά. Δίνεται προτεραιότητα τα βιβλία που θα χρησιμοποιηθούν στη φάση υλοποίησης του έργου να αποτελούνται από θέματα όπως η ατμοσφαιρική ρύπανση, η ρύπανση των υδάτων, η ρύπανση του εδάφους, η επιδείνωση της φυσικής ισορροπίας, η ανακύκλωση. Σε αυτό στοχεύουμε να διασφαλίσουμε ότι τα παιδιά θα ευαισθητοποιηθούν για το περιβάλλον προστατεύοντας τη φύση σε συνεργασία της οικογένειας με το σχολείο.

Εκπαιδευτικοί σχολείων χωρών συμμετοχής στο έργο:

TINY HANDS THAT SAVED THE WORLD

admin ajax 1project 10

Greece(4),Turkey(3), Romania(2), Lithuania(2), Poland(1), Croatia(1)