Στο πλαίσιο της εναρμόνισης του εορτασμού της 9ης Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2022, με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού,  πραγματοποιήθηκε στο Νηπιαγωγείο μας εκδήλωση με κοινό σύνθημα «ΑΘΛΗΣΗ κάθε μέρα, ΥΓΕΙΑ μια ΖΩΗ» που στόχο είχε την ανάδειξη της ωφελιμότητας της άθλησης, στη σωματική και πνευματική υγεία μας  εφ’ όρου ζωής.

Μέσα από παιγνιώδεις δραστηριότητες, τα νήπια γνώρισαν τις αξίες που ενσαρκώνει ο αθλητισμός: ευγενής άμιλλα υγιής ανταγωνισμός, προσπάθεια για κάτι καλύτερο.
Με τη δημιουργία θεματικής αφίσας για την ημέρα του αθλητισμού από τα παιδιά μας και την έκθεση των αφισών μας τόσο στο χώρο του σχολείου, όσο και στο πάρκο της γειτονιάς, σε κοινή πορεία εκπαιδευτικοί , μαθητές/τριες γονείς κηδεμόνες αναδείξαμε τα ευεργετικά οφέλη της άθλησης σε συνδυασμό με την υγιεινή διατροφή.

DSCN5122 Αντίγραφο DSCN5123 Αντίγραφο DSCN5130 Αντίγραφο DSCN5157