Δράσεις για τον εορτασμό 200 χρόνων από την ελληνική επανάσταση

Τάξη Β:

Οι μαθητές της Β΄ τάξης του σχολείου μας στα πλαίσια του προγράμματος  «Η Ελληνική Επανάσταση του 1821: Ψηφιακό Αρχείο» έγιναν μικροί “ερευνητές” και “ιστορικοί” στην πόλη των Τρικάλων.

Στόχος του προγράμματος ήταν να εντοπιστούν στην ευρύτερη περιοχή υλικά τεκμήρια που σχετίζονται με την Ελληνική Επανάσταση του 1821:μνημεία, ηρώα, δρόμοι, πλατείες κ.ά. και στη συνέχεια οι μαθητές να καταγράψουν τα στοιχεία αυτά σε μια ειδική ψηφιακή φόρμα διαδικτυακά.  Τελικός στόχος του προγράμματος είναι να δημιουργηθεί από τις σχολικές ομάδες που πήραν μέρος στο πρόγραμμα, ένας ψηφιακός χάρτης της Ελλάδας με αρχειακό υλικό του 1821 της κάθε περιοχής.

Μπορείτε να μπαίνετε στην ηλεκτρονική διεύθυνση https://1821.digitalarchive.gr/schools/ για να δείτε τον ψηφιακό χάρτη της Ελλάδας.

Βέβαια εξαιτίας του νέου περιορισμού και του κλεισίματος των σχολείων, δεν προλάβαμε να ανεβάσουμε το υλικό που συγκέντρωσαν τα παιδιά στον ψηφιακό χάρτη, πράγμα που θα ολοκληρωθεί με την επιστροφή μας στην αίθουσα.

25η Μαρτιου 1821

Με αφορμή το κείμενο ” Ο αγωνιστής με την πένα” της Αγγελικής Βαρελλά μιλήσαμε όχι μόνο για  τους ήρωες της  ελληνικής επανάστασης  αλλά και για εκείνους τους ήρωες που πολέμησαν με τον λόγο τους.   Ξεκινώντας με την ιδεοθύελλα της λέξης ήρωας οι μαθητές εξέφρασαν λέξεις που σκέφτονται όταν ακούν τη λέξη ήρωας. Ακολούθησε συζήτηση για το  τι  είναι ήρωας και αν οι ήρωες είναι πραγματικοί ή φανταστικοί. Το τελικό αποτέλεσμα ήταν να ζωγραφίσει ο καθένας το δικό του ήρωα. Γνωρίστε λοιπόν τους ήρωες της Β΄ τάξης.
Εργασίες των μαθητών

Η δασκάλα της Β΄ τάξης

Ευαγγέλου Κωνσταντία

Τμήμα Στ2:

Η εργασία μας αυτή έγινε με αφορμή τον εορτασμό της επετείου των 200 χρόνων από την έναρξη της Ελληνικής Επανάστασης. Αναζητήσαμε ιστορικές πληροφορίες και υλικό για μια σειρά από θέματα και γεγονότα της επανάστασης του 1821, καθώς και των ηρωικών προσώπων που πρωτοστάτησαν στον ξεσηκωμό και στον απελευθερωτικό αγώνα. Αυτές τις πληροφορίες παρουσιάζουμε στις επόμενες σελίδες, ώστε να θυμόμαστε και να τιμούμε τους αγώνες και τις θυσίες των προγόνων μας για ελευθερία, εθνική ανεξαρτησία, δημοκρατία και πρόοδο.

Γιορτάζω και θυμάμαι