4η Κινητικότητα

4η κινητικότητα για το Erasmus

Βροτσλάβ Πολωνίας 2-6 Νοεμβρίου 2022

Συνάντηση των ομάδων στο σχολείο υποδοχής στο Βροτσλαβ της Πολωνίας. Συζητήσαμε για τα ποτάμια και τον ρόλο τους στη συντήρηση των διάφορων μορφών ζωής του πλανήτη μας. Μαθητές μάς παρουσίασαν τις εργασίες τους με θέμα “Rivers, mercy and hex ” και στη συνέχεια ξεναγηθήκαμε στο σχολικό κτήριο.

Ακολούθησε επίσκεψη σε ένα καταπληκτικό Μουσείο το Υδρόπολις “Hydropolis”, όπου είδαμε και μάθαμε τα πάντα για το νερό και τη σημασία του στη ζωή μας. Παράξενα ψάρια που ζουν σε μεγάλα βάθη, υποβρύχια, εξερευνητικα σκάφη, εφευρέσεις, σύννεφα, χιονονιφαδες και πολλά άλλα εκθέματα, κυριολεκτικά μας μάγεψαν!

Το πρόγραμμα συνεχίστηκε με ξενάγηση στο σχολείο, στον κήπο και στο νηπιαγωγείο που στεγάζεται μαζί με το δημοτικό.

Ξαφνιαστήκαμε ευχάριστα όταν είδαμε ότι το πολωνικό σχολείο προσπαθεί να εφαρμόσει το δικό μας πρόγραμμα που έχει σχέση με την κυκλική διαχείριση των φυσικών πόρων.

Μετά μας περίμενε μια ευχάριστη έκπληξη. Μαθητές από διάφορες τάξεις μας παρουσίασαν χορευτικά,  επίδειξη ξιφασκίας και τις επιτυχίες του σχολείου σε διάφορους διαγωνισμούς και αθλήματα.

Στη συνέχεια μαθητές και δάσκαλοι πήγαμε στον ποταμό Odra, και πάνω σε ένα πλωτό κτήριο οι μαθητές συμμετείχαν σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα που είχε σχέση με το νερό και τα ποτάμια. Δεν είναι τυχαίο που το Wroclaw ονομάζεται και μικρή Βενετία! Κυρίως από τις 100 γέφυρες που ενώνουν τις δύο όχθες του ποταμού.

Το απόγευμα οι οικοδεσπότες μας έκαναν το τραπέζι, οπου συζητήσαμε για τις εντυπώσεις μας, ανταλλάξαμε απόψεις και δοκιμάσαμε μερικά εξαιρετικά φαγητά.