2η Κινητικότητα

Στις 8 Μαΐου 2022, ολοκληρώσαμε την εκπαιδευτική συνάντηση με τις άλλες ομάδες στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ “Let’s reverse the Earth clock together!”

20220505 142605Η ιταλική ομάδα μας υποδέχθηκε στο σχολείο της το “Educandato State Maria Adelaide” στο Παλέρμο με ιδιαίτερη χαρά. Είναι ένα σχολείο με 900 περίπου μαθητές που φοιτούν στο δημοτικό, στο Γυμνάσιο και στο λύκειο. Το σχολείο χτισμένο τον 18 αιώνα ήταν αρχικά γυναικείο μοναστήρι και στη συνέχεια μετατράπηκε σε σχολείο για το κορίτσια της αριστοκρατίας του Παλέρμο. Ακόμα στεγάζει και το οικοτροφείο για μαθητές που προέρχονται από άλλες πόλεις τις Σικελίας.

Το θέμα της συνάντησής μας ήταν οι επιπτώσεις των πλαστικών στο περιβάλλον, ο20220507 110122 περιορισμός της χρήσης τους, η χρήση καλών εκπαιδευτικών πρακτικών προκειμένου να μάθουν από μικρή ηλικία οι μαθητές να διαχειρίζονται και να ανακυκλώνουν τα πλαστικά αντικείμενα.

Συζητήσαμε τρόπους για την ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα περιβαλλοντικής ρύπανσης από τις μεγάλες ποσότητες των χρησιμοποιούμενων πλαστικών συσκευασιών, την εξάντληση των φυσικών πόρων για την παραγωγή τους, τις συνέπειες που έχει η χρήση των πλαστικών στην υγεία τους και στο περιβάλλον. Ακόμα γνωρίσαμε πώς μερικές μικρές καθημερινές αλλαγές στην αγοραστική συμπεριφορά μας, μπορούν να κάνουν τη διαφορά.

Στη συνέχεια ακολούθησαν ξεναγήσεις στο ιστορικό κέντρο της πόλης, όπου ο επισκέπτης μπορεί να θαυμάσει το αποτέλεσμα της συνύπαρξης πολλών, διαφορετικών πολιτιστικών επιρροών στην αρχιτεκτονική αλλά και στην ιδιαίτερη νοοτροπία των κατοίκων.

Το Παλέρμο αποτελεί ένα μουσείο από μόνο του. Τα κτήριά του παραπέμπουν σε άλλες εποχές και οι όμορφες πλατείες γεμάτες με τεράστια δέντρα, κυρίως φοίνικες και φίκους, αποτελούν το σημείο συνάντησης των κατοίκων.

Μπορείτε να διαβάσετε παρακάτω τα συμπεράσματα από τη συνάντησή μας για τη χρήση και την ανακύκλωση των πλαστικών και να δείτε μερικές φωτογραφίες από την επίσκεψη της ομάδας μας στο Παλέρμο.