Πρόγραμμα ” Εκπαίδευση για το οικολογικό αποτύπωμα”

Οι μαθητές και μαθήτριες της Στ΄τάξης και του τμήματος Γ1 συμμετείχαν σε πρόγραμμα που υλοποιείται από το ΚΠΕ Περτουλίου Τρικκαίων με θέμα ” Εκπαίδευση για το οικολογικό αποτύπωμα”. Στόχος του πρόγράμματος είναι οι άνθρωποι να συνειδητοποιήσουν ότι η ανθρωπότητα καταναλώνει περισσότερους φυσικούς πόρους της Γης από ότι η φύση είναι ικανή να αναπαράγει. Αυτή η ανισορροπία μπορεί να ποσοτικοποιηθεί μέσω του παγκόσμιου Οικολογικού Αποτυπώματος, το οποίο είναι το άθροισμα των ατομικών αποτυπωμάτων όλων των ανθρώπων και δείχνει  πόσους πόρους της φύσης χρησιμοποιούμε για να εκπληρώσουμε τις καθημερινές μας ανάγκες.

Οι μαθητές/τριες επισκέφτηκαν το ΚΠΕ όπου ενημερώθηκαν αναλυτικά για το πρόγραμμα, στη συνέχεια πραγματοποίησαν έρευνα που αφορούσε το ενεργειακό αποτύπωμα του σπιτιού κάθε μαθητή και τέλος έγινε διάχυση των αποτελεσμάτων της έρευνας σε εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στο σχολείο.