Συμμετοχή της Ε’ τάξης στο πρόγραμμα ΑΕΝΑΟΣ

Το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, εκπροσωπούμενο από το Τμήμα Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού προσκάλεσε το σχολείο μας να συμμετέχει σε εκπαιδευτική εκδήλωση η οποία πραγματοποιήθηκε στο χωριό Γοργογύρι Τρικάλων την Πέμπτη 23 Μάρτη 2023 τις πρωινές ώρες.

Η εκδήλωση έγινε στο πλαίσιο του προγράμματος ΑΕΝΑΟΣ του Πράσινου Ταμείου, «Καινοτόμες δράσεις με τους πολίτες» και είχε διάρκεια περίπου δύο ώρες.

Οι μαθητές μέσα από βιωματικές δράσεις και παιχνίδια, ήρθαν σε επαφή με το φυσικό περιβάλλον της περιοχής, επισκέφθηκαν το Υδάτινο Οικοσύστημα του Κεφαλοπόταμου, ανακάλυψαν κρυμμένες εικόνες με ζώα του δάσους, τις κατέγραψαν, περπάτησαν στο  «Μονοπάτι του Ασκληπιού» μέχρι τις πηγές του Κεφαλοπόταμου, συνάντησαν τον ξυλογλύπτη κ. Άγγελο Πατσιατζή, ο οποίος μίλησε στα παιδιά για τους μύθους που υπάρχουν για τις νεράιδες και τους έδειξε τα γλυπτά που κατασκεύαζε.