Συμμετοχή στο πρόγραμμα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης “Μαθαίνοντας τα μυστικά του σχολικού κήπου, εμπνεόμαστε και δημιουργούμε”

Το σχολείο μας, από τη φετινή χρονιά, θα συμμετέχει στο Περιφερειακό Θεματικό Δίκτυο Π.Ε. με θέμα:

«Μαθαίνοντας τα μυστικά του σχολικού κήπου, εμπνεόμαστε και δημιουργούμε»,

το οποίο ιδρύθηκε από το ΚΠΕ Περτουλίου – Τρικκαίων, στο πλαίσιο της εκπαίδευσης για την αειφορία.

logoKPE_NEWΓενικός σκοπός ίδρυσης του νέου θεματικού δικτύου είναι να κατανοήσουν οι μαθητές τη σχέση του ανθρώπου με το φυσικό και κοινωνικό του περιβάλλον, συμβάλλοντας στην προσπάθεια διαχείρισής του. Μέσα από τη συνεργασία μαθητών, δασκάλων και γονέων και σε αρμονική συνύπαρξη με τη φύση, να προκύψουν παραδείγματα καλών πρακτικών που θα αποτελέσουν όχι μόνο πηγή έμπνευσης και δημιουργίας αλλά και τα πρώτα βήματα προς την αυτάρκεια.

Για το σκοπό αυτό, οι δάσκαλοι του σχολείου μας Γιάννης Παπαϊωάννου και Βασίλης Παπαγιάννης, παρακολούθησαν την ενημερωτική διημερίδα με το αντίστοιχο θέμα, του έγινε στις 1 και 2 Νοεμβρίου στο χώρο του ΚΠΕ Τρικκαίων, στον Προφήτη Ηλία και στο κτήμα Μπίλλα.

Εισηγητές ήταν οι υπεύθυνοι του ΚΠΕ καθώς και καθηγητές του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

Τόσο το θεωρητικό όσο και το πρακτικό μέρος του σεμιναρίου ήταν πολύ κατατοπιστικά και έδωσαν πολλές ιδέες που μπορούν να εφαρμοστούν μέσα στο χώρο του σχολείου.

Δείτε φωτογραφίες από το σεμινάριο