Μετάβαση από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο

Η μετάβαση από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο είναι μια πολύ σημαντική στιγμή στη ζωή των παιδιών καθώς η αλλαγή σχολικής βαθμίδας είναι κάτι παραπάνω από μια αλλαγή τάξης. Πρόκειται για τη μετάβαση από την παιδική στην εφηβική ηλικία με τις προκλήσεις που βιώνουν οι μαθητές να διπλασιάζονται.

Αναγνωρίζοντας την αναγκαιότητα ομαλής προσαρμογής των μαθητών μας στο Γυμνάσιο οι δάσκαλοι της ΣΤ΄ τάξης οργάνωσαν την υλοποίηση του προγράμματος “Μετάβαση από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο”  σε συνεργασία με το Κέντρο Πρόληψης του Δήμου Περιστερίου “Οδοιπορικό” το οποίο εκπροσώπησε η κυρία Πελεκανάκη Μαρία, κοινωνική λειτουργός και ομαδική αναλύτρια του κέντρου.

Μέσα από διαδραστικές και βιωματικές δράσεις οι μαθητές μας κατανόησαν όσα συμβαίνουν γύρω τους και μέσα τους και εκπαιδεύτηκαν να μην υιοθετούν άκριτα κάθε πρόκληση-ερέθισμα με το οποίο έρχονται αντιμέτωποι στη μελλοντική τους καθημερινότητα.

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις, Σχ. έτος 2022-2023. Ετικέτες: , , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.