1ο Εργαστήριο Δεξιοτήτων , Ολυμπιακοί Αγώνες.
Το σχολείο μας συμμετέχει σε πρόγραμμα eTwinning με θέμα: Οι Ολυμπιακοί αγώνες από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα.
Συνεργαζόμαστε με σχολεία της χώρας μας, αλλά και του εξωτερικού, σε όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς, ανταλλάσσοντας γνώσεις, απόψεις, εμπειρίες για τους Ολυμπιακούς αγώνες.
Οι Ολυμπιακοί αγώνες που θα γίνουν στο Παρίσι το 2024, μας δίνουν την ευκαιρία, να μάθουμε περισσότερα για την ιστορία, την κουλτούρα και τα αξιώματα που συνδέουν τους Ολυμπιακούς αγώνες με την ανθρωπότητα.
Στο Α’ Εργαστήριο δεξιοτήτων παρακολουθήσαμε βίντεο, διαβάσαμε βιβλία, είδαμε εικόνες, κάναμε κατασκευές και οργανώσαμε τους δικούς μας Ολυμπιακούς αγώνες στην αυλή του σχολείου με αθλήματα.
Τέλος, κατανοήσαμε τις διαχρονικές αξίες, όπως η άμιλλα, η αποδοχή της διαφορετικότητας, η ισότητα, η φιλία και η ειρηνική συνύπαρξη των λαών!
![IMG 20231203 223157](https://blogs.sch.gr/1nipkrok/files/2023/12/IMG_20231203_223157-300x300.jpg?x69300)
![IMG 20231203 222020](https://blogs.sch.gr/1nipkrok/files/2023/12/IMG_20231203_222020-195x300.jpg?x69300)
![IMG 20231110 104512](https://blogs.sch.gr/1nipkrok/files/2023/12/IMG_20231110_104512-225x300.jpg?x69300)
![IMG 20231203 222458](https://blogs.sch.gr/1nipkrok/files/2023/12/IMG_20231203_222458-142x300.jpg?x69300)
![IMG 20231203 222600](https://blogs.sch.gr/1nipkrok/files/2023/12/IMG_20231203_222600-246x300.jpg?x69300)
![IMG 20231203 223319](https://blogs.sch.gr/1nipkrok/files/2023/12/IMG_20231203_223319-300x300.jpg?x69300)