Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Με το ποδήλατο στο δρόμο με ασφάλεια κυκλοφορώ» αποτελεί μία εισαγωγή των μαθητών/τριών στο θέμα της οδικής ασφάλειας με εστίαση στην ασφάλεια του ποδηλάτη. Τα παιδιά ενημερώνονται για τον κώδικα οδικής κυκλοφορίας που ισχύει ειδικότερα για τους πεζούς καθώς και για τα ποδήλατα και τους ποδηλάτες, για τη συμπεριφορά του ποδηλάτη στο δρόμο και τον εξοπλισμό που πρέπει να διαθέτει για να είναι ασφαλής.
Σε συνεργασία με την ΕΥΘΥΤΑ Ρόδου πραγματοποιήθηκαν βιωματικές δράσεις κυκλοφοριακής αγωγής.