Η ΕΥΘΥΤΑ στο σχολείο μας!

Να ευχαριστήσουμε την ΕΥΘΥΤΑ Ρόδου, για την επίσκεψη τους στο σχολείο μας!

Μας έδωσαν χρήσιμες πληροφορίες και με βιωματικό τρόπο μας έμαθαν πόσο προσεκτικοί πρέπει να είμαστε όταν περνάμε τον δρόμο από τη διάβαση πεζών κοιτάζοντας πάντα αριστερά και δεξιά.

H Nεραϊδένια

Γιορτάζουμε την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου!

Γι’ αυτό και εμείς δημιουργήσαμε το δικό μας παραμύθι την “Νεραϊδένια” μας

και φτιάξαμε τους σελιδοδείκτες μας
IMG20240402122659    IMG20240402123145

Σαλάτα από τον κήπο μας

Κόψαμε τα μαρούλια που είχαμε φυτέψει στον κήπο μας και φτιάξαμε μια υπέροχη σαλάτα! Τα μαρούλια μας, καταπράσινα και βιολογικά, συνόδεψαν το δεκατιανό μας!

Μηλόπιτα από τα χεράκια μας!

Στο σχολείο μας φτιάξαμε μηλόπιτα! Τα παιδιά έφεραν τα υλικά, διαβάσαμε τη συνταγή και ξεκινήσαμε την εκτέλεση!

Έτοιμη η μηλόπιτα μας για ψήσιμο!

53ba0855 cd50 46fc 8057 68bd379b5655 1 3f818dc7 4098 499a 8a4b 17abdc736315 1

Και μόλις ψήθηκε την δοκιμάσαμε!!!

b5cd580e 5c38 495a 8e5e 04d5e1feea6a 1 9cc60f34 3712 4e0a 930d 60bd46657c3a

Διαδικτυακή συνάντηση στα πλαίσια του eTwinning

Την Τετάρτη 20.03.2024, είχαμε την χαρά εκπαιδευτικοί και παιδιά να συνδεθούμε και να γνωριστούμε με το νηπιαγωγείο της Ρουμανίας και της Λιθουανίας. Καθώς η μέρα αυτή συνέπεσε με την Παγκόσμια Ημέρα Χαράς, τραγουδήσαμε το τραγούδι “Χαρωπά τα δυο μου χέρια τα χτυπώ”, ο καθένας στη γλώσσα του.

Επίσκεψη Διατροφολόγου

Στα πλαίσια της Θεματικής Ενότητας “Υγιεινή διατροφή”, είχαμε την χαρά να μας επισκεφτεί στο σχολείο μας η κα Μαρία Τσισιμοίρη, Διαιτολόγος- Διατροφολόγος και να μοιραστεί μαζί μας τις γνώσεις και τις συμβουλές της για μια υγιεινή και ισορροπημένη διατροφή. Την ευχαριστούμε ιδιαίτερα για την παρουσίασή της και τη δραστηριότητα που υλοποιήσαμε μαζί με τα παιδιά.

Ένας φούρνος στο σχολείο μας

Μιλώντας για την υγιεινή διατροφή, εμπνευστήκαμε με τα παιδιά και αποφασίσαμε να φτιάξουμε το δικό μας ψωμί. Με απόλυτη επιτυχία ολοκληρώθηκε η παρασκευή του ψωμιού και μοσχοβόλησε όλο το σχολείο μας.

Let’s play and learn together

logo lets play and learn togetherΘ

Είμαστε στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσουμε ότι ξεκινήσαμε  ένα ευρωπαϊκό έργο eTwinning με τίτλο “Ελάτε να παίξουμε και να μάθουμε μαζί”-“Let’s play and learn together”

30 δάσκαλοι από 14 νηπιαγωγεία των 8 χωρών εταίρων συμμετέχουν σε αυτό το έργο με στόχο να μοιραστούν συγκεκριμένα παιχνίδια μάθησης στο νηπιαγωγείο!

Η γνώση και η εφαρμογή καθοδηγούμενων παιχνιδιών είναι σημαντική για τη συνολική ανάπτυξη των παιδιών μας. Θέλουμε να μάθουμε και άλλα παιχνίδια που χρησιμοποιούνται στα νηπιαγωγεία στις ευρωπαϊκές χώρες, ελπίζουμε να δημιουργήσουμε διαπολιτισμικές σχέσεις και να δούμε πώς μαθαίνουν άλλα παιδιά.