2ο ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ: ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ Παγκόσμια και Τοπική Πολιτιστική Κληρονομιά Υπεύθυνα παιδιά-Υπερασπιστές των ζώων

Βασικός σκοπός του προγράμματος είναι η ευαισθητοποίηση, η εκπαίδευση και η αλλαγή συμπεριφοράς των μαθητών/τριών σε θέματα που αφορούν τα δικαιωματα των ζώων.

Οι επιμέρους στόχοι του προγράμματος είναι: να κατανοήσουν οι μαθητές/τριες τη σχέση αλληλεξάρτησης ανάμεσα στα ζώα και στον άνθρωπο, να κατανοήσουν ότι ο άνθρωπος δεν σέβεται τα ζώα για αυτά που μας προσφέρουνκαι ότι τα υπερκμεταλλεύται για να καλύψει τις διατροφικές του ανάγκες σε ζωϊκά προϊόντα. Επίσης να αντιληφθούν ότι η στάση σεβασμού απέναντι στα ζώα είναι μια στάση που ενισχύει το αίσθημα ευθύνης.

Τα παιδιά παρατήρησαν τις συνθήκες διαβίωσης των ζώων και έκαναν συγκρίσεις.

Screenshot 5 Screenshot 6

Επίσης δώσανε φωνή στα ζώα για να μας πουν τι σκέφτονται.

Screenshot 7Screenshot 8

Στη συνέχεια  παρατήρησαν ένα έργο τέχνης του Μαρκ Σαγκάλ με θέμα τα ζώα και τον άνθρωπο και τον αναπαρίσταναν.

Screenshot9 Screenshot 11

Πολύ ενδιαφέρον έδειξαν για τα δικαιώματα των ζώων κι έτσι προέκυψαν βιβλία όπου τα παιδιά εξέφρασαν τις απόψεις τους.