Σχέδιο δράσης “ Από το μικρό στο μεγάλο σχολείο!” Συνάντηση της Α’ τάξης του 20ου Δημοτικού Σχολείου Ευόσμου με όλα τα Τμήματα του Νηπιαγωγείου και τον δάσκαλο φυσικής αγωγής του Δημοτικού.

Κοινές εκπαιδευτικές δράσεις με το δημοτικό και όλα τα τμήματα του νηπιαγωγείου:

Τα παιδιά του νηπιαγωγείου συμμετείχαν σε ένα μάθημα γυμναστικής και είχαν την ευκαιρία υπό την καθοδήγηση του εκπαιδευτικού φυσικής αγωγής να συνεργαστούν και να παίξουν κινητικά παιχνίδια με τα μεγαλύτερα παιδιά.

Screenshot 88 Screenshot 89

Screenshot 90

Ζωγράφισαν τις εντυπώσεις τους

αξιολογηση 1 ευθυμης

αξιολογηση ευθυμης 3

τμημα 2

τμημα 4 2

«Πράσινες γειτονιές»

Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης, δια της Υπευθύνου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Β. Ιππέκη, υλοποιεί το Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα ηλεκτρονικής μάθησης με θέμα:

«Πράσινες γειτονιές»

σε συνεργασία με το NOUS, Ινστιτούτο Ψηφιακής Μάθησης και Επικοινωνίας.

Το Πρόγραμμα αφορά στη διαμόρφωση συνεργατικού διαδραστικού χάρτη, που απεικονίζει την γειτονιά του κάθε σχολείου και την κάλυψη πρασίνου στην συγκεκριμένη περιοχή.

Σκοπός του εκπαιδευτικού Προγράμματος είναι η ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών σε θέματα που αφορούν στην ανάγκη διατήρησης και προστασίας του πράσινου στο άμεσο περιβάλλον τους, τη γειτονιά τους και η ανάπτυξη της συμμετοχής σε ενέργειες, που αποσκοπούν στη βελτίωση του περιβάλλοντος και την αναβάθμιση της ποιότητας ζωής τους.

Συμμετέχει το Ολοήμερο του Τμήματος 1.

Σχέδιο Δράσης – 5η ενημερωτική συνάντηση

Στο πλαίσιο του Σχεδίου Δράσης που υλοποιείται στο 1ο Νηπιαγωγείο Ευόσμου, το σχολικό έτος 2023-2024, με τίτλο «Υποστήριξη δράσεων ενημέρωσης γονέων/κηδεμόνων για θέματα κοινού ενδιαφέροντος», θα πραγματοποιηθεί η 5η διαδικτυακή ομιλία, την Τρίτη 9 Απριλίου 2024 και ώρα 18:30 μ.μ., με τίτλο: «Τα όρια στη ζωή ενός παιδιού και η διαχείριση των συγκρούσεων», με ομιλήτρια την κ. Ηλιάδου Παρασκευή, Ψυχολόγο, MSc, Κέντρου Κοινότητας Δήμου Νέας Προποντίδας.Screenshot 68

Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

Διαβάζοντας το παραμύθι με τίτλο “Ο κηπουρός των παραμυθιών”, του GOBBETTI CLAUDIO, φυτέψαμε το δικό μας βιβλιόδεντρο!

Screenshot 91

Φτιάξαμε τους δικούς μας σελιδοδείκτες για τα βιβλία μας, στολίζοντάς τους με μοτίβα που δημιουργήσαμε στον υπολογιστή.

Screenshot 87

Σχέδιο δράσης “ Από το μικρό στο μεγάλο σχολείο!” Επίσκεψη της Β’ και Γ’ τάξης του 20ου Δημοτικού Σχολείου Ευόσμου στα τμήματα 3 και 4 του Νηπιαγωγείου

Κοινές εκπαιδευτικές δράσεις με το δημοτικό και το τμήμα 3 και το τμήμα 4 του νηπιαγωγείου:

Στις 28-3-24 επισκέφτηκαν το Νηπιαγωγείο τα παιδιά της β΄και γ΄ τάξης του Δημοτικού και συναντήθηκαν  με τα παιδιά του τμήματος 3 και 4 με θέμα την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου.

τμημα 3 και 4 περιγραφη δραστηριοτητας

Τα παιδιά πρώτα γνωρίστηκαν μεταξύ τους και κατόπιν τα παιδιά του δημοτικού διάβασαν ένα παραμύθι για την φιλία, “ Τα μπαλόνια της φιλίας”.

Μετά  έκαναν μια συνεργατική ζωγραφιά, ένα παιδί του δημοτικού με ένα παιδί του νηπιαγωγείου. Ζωγράφισαν αυτό που τους άρεσε από το παραμύθι και το παιδί του δημοτικού έγραψε τι είναι αυτό που ζωγράφισαν.

Τα παιδιά του νηπιαγωγείου χάρισαν από ένα σελιδοδείκτη στα παιδιά του Δημοτικού.

τμημα 4

τμημα 3

ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ

Την επόμενη μέρα τα παιδιά του νηπιαγωγείου ζωγράφισαν τι τους άρεσε περισσότερο από τη επίσκεψη του Δημοτικού.

αξιολογηση 4

αξιολογηση 3

25η Μαρτίου

Εμπνευσμένοι από το παραμύθι της Ευγενίας Φακίνου “Τα Ελληνάκια” και τα παραδοσιακά εργόχειρα.

Screenshot 84 Screenshot 85

Σημαίες της επανάστασης. Από πάνω αριστερά:

Κρήτης, Αχαΐας, Χαλκιδικής, Έβρου, Θεσσαλίας, Μάνης, Τριπολιτσάς/Μεσολογγίου

Screenshot 82

“Ο χορός του Ζαλόγγου” του Χατζημιχαήλ Θεόφιλου και η δική μας απόδοση.

ζαλογγος

Παραδοσιακές φορεσιές και τσαρούχια.

Screenshot 81 Screenshot 80

Ο Ευαγγελισμός της Θεοτόκου.

Screenshot 83 Screenshot 79

Σχέδιο Δράσης – 4η ενημερωτική συνάντηση

Στο πλαίσιο του Σχεδίου Δράσης που υλοποιείται στο 1ο Νηπιαγωγείο Ευόσμου το σχολικό έτος 2023-2024, με τίτλο «Υποστήριξη δράσεων ενημέρωσης γονέων/κηδεμόνων για θέματα κοινού ενδιαφέροντος», θα πραγματοποιηθεί η 4η διαδικτυακή ομιλία, την Τετάρτη 27 Μαρτίου 2024 και ώρα 18:30 μ.μ., με τίτλο: «Ισορροπημένη διατροφή στο σχολείο. Κανόνες διατροφής στη νηπιακή ηλικία.», με ομιλήτρια την κ. Μπαζαργιάννη Κυριακή, MSc Διατροφολόγο – Διαιτολόγο με ειδίκευση στην Άσκηση και στη Διατροφή των Αθλητών University of Chester, UK.

Screenshot 67