Ανακύκλωση και Κοινωνική μέριμνα

Ευχαριστούμε τους μαθητές, τις μαθήτριές μας και τις οικογένειες τους που ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμά του σχολείου για τη συγκέντρωση πλαστικών καπακιών, κατά τη διάρκεια όλης της χρονιάς.

Με την ανακύκλωση πλαστικών καπακιών συμβάλουμε στην προστασία του περιβάλλοντος, καθώς μειώνουμε  την ποσότητα αποβλήτων που καταλήγουν σε χωματερές και υδάτινα σώματα. Ταυτόχρονα εξοικονομούμε πόρους και μειώνουμε την ανάγκη για νέες πρώτες ύλες, εξοικονομώντας ενέργεια και προστατεύοντας το περιβάλλον.

Με τη συνεργασία του σχολείου με το Σύλλογο Μέριμνα Ζωής η ανακύκλωση συμβάλει στην κοινωνική υποστήριξη, γίνεται ένας τρόπος για να προσφέρουμε ουσιαστική βοήθεια σε όσους την έχουν ανάγκη. Έτσι φέτος τα καπάκια  που συγκεντρώθηκαν δόθηκαν στον Σύλλογο Μέριμνα, ο οποίος μέσα από την ανακύκλωση τους, συγκεντρώνει τους απαραίτητους οικονομικούς πόρους για την αγορά αναπηρικών αμαξιδίων βελτιώνοντας έτσι τη ζωή συνανθρώπων μας με κινητικές δυσκολίες.

Screenshot 18 Screenshot 19

Screenshot 20Screenshot 21