Ολοκλήρωση Σχεδίου Δράσης «Υποστήριξη δράσεων ενημέρωσης γονέων/κηδεμόνων για θέματα κοινού ενδιαφέροντος»

Τη σχολική χρονιά 2023-2024 υλοποιήθηκε στο 1ο Νηπιαγωγείο Ευόσμου το Σχέδιο Δράσης με τίτλο:

Υποστήριξη δράσεων ενημέρωσης γονέων/κηδεμόνων για θέματα κοινού ενδιαφέροντος – ΓΟΝΕΑΣ  (Γνωρίζω-Οργανώνω-Νιώθω-Ενθαρρύνω-Αγκαλιάζω-Συμμετέχω)

Γνωρίζω: Αποκτώ γνώσεις γύρω από θέματα που αφορούν το παιδί μου

Οργανώνω: Σχεδιάζω και θέτω σε λειτουργία τρόπους διαχείρισης της συμπεριφοράς του παιδιού μου

Νιώθω: Συναισθάνομαι τις ανάγκες του παιδιού μου

Ενθαρρύνω: Δίνω κίνητρα στο παιδί μου, ενισχύοντας τη διάθεσή του για προσπάθεια, βοηθώντας το να ξεπεράσει δισταγμούς ή φόβους

Αγκαλιάζω: Αφουγκράζομαι και αποδέχομαι κάθε προσπάθεια του παιδιού μου προς βελτίωση, αλλά και κάθε δυσκολία του

Συμμετέχω: Παίρνω μέρος στις σχολικές δραστηριότητες και συνεργάζομαι με τους/τις εκπαιδευτικούς του παιδιού μου

Όλοι και όλες αποκομίσαμε πολύτιμες γνώσεις που έχουν κοινό στόχο την ομαλή και υγιή εξέλιξη των παιδιών.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε όλους τους γονείς/κηδεμόνες, τις εκπαιδευτικούς και τα παιδιά που συμμετείχαν σε όλες τις δράσεις του Σχεδίου Δράσης!!!

Επίσης, θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε όλους τους φορείς και ειδικούς που συνεργάστηκαν με το σχολείο και αποδέχτηκαν την πρόσκλησή μας να καταθέσουν τις γνώσεις τους στις ενημερωτικές ομιλίες που υλοποιήθηκαν.