1ο Εργαστήριο Δεξιοτήτων- Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΡΙΘΜΗΤΙΚΗ, ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΩΣ ΜΟΝΑΔΙΚΗ

Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΡΙΘΜΗΤΙΚΗ, ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΩΣ ΜΟΝΑΔΙΚΗ

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ: ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΩ –ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΣΗ & ΕΥΘΥΝΗ

1. Ανθρώπινα Δικαιώματα

Το παρόν εργαστήριο δεξιοτήτων με τίτλο «Η οικογένεια δεν έχει αριθμητική, είναι απλώς μοναδική!» προσεγγίζει θέματα οικογενειακής ποικιλομορφίας προς άρση των όποιων διακρίσεων, μέσα από δραστηριότητες που στοχεύουν στην καλλιέργεια και ενίσχυση των δεξιοτήτων μάθησης του 21ου αιώνα στους μαθητές (4Cs – συνεργασία, κριτική σκέψη, δημιουργικότητα και επικοινωνία), αλλά και στην καλλιέργεια δεξιοτήτων κοινωνικής ζωής (κοινωνικές δεξιότητες, ενσυναίσθηση και ευαισθησία). Υλοποιήθηκε και στα τέσσερα τμήματα του Νηπιαγωγείου. Ενδεικτικά παρουσιάζονται κάποιες δραστηριότητες.

Προσδοκώμενα μαθησιακά αποτελέσματα

Να εκφράσουν αντιλήψεις, συναισθήματα, ιδέες για την έννοια της «οικογένειας».

Να έρθουν σε επαφή με όψεις της οικογενειακής πολυμορφίας μέσω παραμυθιού.

Να γνωρίσουν τον τύπο της πυρηνικής, της εκτεταμένης, της μονογονεϊκής, της θετής οικογένειας και τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά τους.

Να δώσουν λύσεις σε προβληματική κατάσταση μιας πυρηνικής, μιας εκτεταμένης, μιας μονογονεϊκής, μιας θετής οικογένειας με δημοκρατικό τρόπο (οικογενειακό συμβούλιο).

Να καλλιεργηθεί η ενσυναίσθηση των μαθητών ώστε να κατανοούν πώς αισθάνονται άλλα άτομα που ανήκουν σε διαφορετικές οικογένειες.

Να συνειδητοποιήσουν ότι απέκτησαν νέες γνώσεις για τους διαφορετικούς τύπους οικογένειας.

Screenshot 33

Τα παιδιά ζωγράφισαν διάφορους τύπους οικογένειας.

Screenshot 4

Screenshot 5

Και βρήκανε λύσεις σε προβλήματα που προέκυψαν.

Screenshot 6

Screenshot 7

Στο τέλος ζωγράφισαν έναν τύπο οικογένειας και πώς νιώθουν οι άνθρωποι που ζουν εκεί.

Screenshot 8

Βρήκαν τα υπέρ και τα κατά των διάφορων τύπων οικογένειας.

Screenshot 9

Έφτιαξαν συννεφόλεξα.

Screenshot 10

Στο ολοήμερο τμήμα