Σχέδιο δράσης “ Από το μικρό στο μεγάλο σχολείο!” Επίσκεψη της Β’ και Γ’ τάξης του 20ου Δημοτικού Σχολείου Ευόσμου στα τμήματα 3 και 4 του Νηπιαγωγείου

Κοινές εκπαιδευτικές δράσεις με το δημοτικό και το τμήμα 3 και το τμήμα 4 του νηπιαγωγείου:

Στις 28-3-24 επισκέφτηκαν το Νηπιαγωγείο τα παιδιά της β΄και γ΄ τάξης του Δημοτικού και συναντήθηκαν  με τα παιδιά του τμήματος 3 και 4 με θέμα την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου.

τμημα 3 και 4 περιγραφη δραστηριοτητας

Τα παιδιά πρώτα γνωρίστηκαν μεταξύ τους και κατόπιν τα παιδιά του δημοτικού διάβασαν ένα παραμύθι για την φιλία, “ Τα μπαλόνια της φιλίας”.

Μετά  έκαναν μια συνεργατική ζωγραφιά, ένα παιδί του δημοτικού με ένα παιδί του νηπιαγωγείου. Ζωγράφισαν αυτό που τους άρεσε από το παραμύθι και το παιδί του δημοτικού έγραψε τι είναι αυτό που ζωγράφισαν.

Τα παιδιά του νηπιαγωγείου χάρισαν από ένα σελιδοδείκτη στα παιδιά του Δημοτικού.

τμημα 4

τμημα 3

ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ

Την επόμενη μέρα τα παιδιά του νηπιαγωγείου ζωγράφισαν τι τους άρεσε περισσότερο από τη επίσκεψη του Δημοτικού.

αξιολογηση 4

αξιολογηση 3