Δημοσιευμένο στην κατηγορία Χριστούγεννα

Επίσκεψη 14ου Νηπιαγωγείου Καλαμάτας στο σχολείο μας!

Σήμερα επισκέφθηκε το σχολείο μας το 14ο Νηπιαγωγείο Καλαμάτας και περάσαμε πολύ όμορφα. Μας έφεραν μια όμορφη αφίσα που έφτιαξαν οι μαθητές του Νηπιαγωγείου και μοίρασαν στους μαθητές μας μπισκότα που είχαν φτιάξει στο σχολείο τους. Περάσαμε πολύ όμορφα, παίξαμε και τραγουδήσαμε!!

1419235575661

Βαζάκια χιονανθρωπάκια με καραμέλες

Μια κατασκευή για να δώσουμε καραμελίτσες και σοκολατάκια στους μαθητές μας……..

Τι χρειαστήκαμε:

• βαζάκια γυάλινα 1 για κάθε παιδί
  • γκοφρέ χαρτί λευκό και κόκκινο
  • αφρώδες χαρτί πορτοκαλί και πράσινο
  • εφημερίδα
  • ματάκια
  • κορδέλα κόκκινη
  • βαμβάκι
  • καραμέλες και σοκολατάκια
  • κόλλα

Παίρνουμε ένα φύλλο εφημερίδας και το κάνουμε μπάλα. Στη συνέχεια το τυλίγουμε με άσπρο γκοφρέ χαρτί. Κολλάμε τα ματάκια, τη μύτη με πορτοκαλί αφρώδες χαρτί, το στόμα με κόκκινο γκοφρέ και το καπέλο με πράσινο αφρώδες χαρτί. Έτσι είναι έτοιμο το κεφάλι του χιονάνθρωπου το οποίο κολλάμε πάνω στο καπάκι του γυάλινου βάζου και γύρω γύρω βάζουμε κόκκινη κορδέλα.

2014-12-20 17.20.35Τέλος, τοποθετούμε βαμβάκι μέσα στο βάζο και το γεμίζουμε με τις καραμελίτσες και τα σοκολατάκια. Κλείνουμε το βάζο με το καπάκι και έτοιμο το δωρο – χιονανθρωπάκι!!

2014-12-21 12.15.05

Δημοσιευμένο στην κατηγορία Χριστούγεννα

Χριστουγεννιάτικα κηροπήγια με φυσικά υλικά

Ένα ωραίο δωράκι που μπορούμε να κάνουμε στους μαθητές μας για τα Χριστούγεννα είναι κηροπήγια με παλιά CD και υλικά από τη φύση.

Τι θα χρειαστούμε:

1 CD για κάθε παιδί

1 κεράκι ρεσώ κεράκι για κάθε παιδί

κλαράκια από έλατο

κουκουνάρια μικρά

φιογκάκια κόκκινα

πιστόλι και ράβδοι σιλικόνης

Παίρνουμε το CD και κολλάμε πάνω με τη σιλικόνη το ρεσώ κεράκι μας.

2014-12-20 17.19.40

Στη συνέχεια κολλάμε στο πλάι ένα κλαράκια από το έλατο, το κουκουνάρι και μπροστά το φιογκάκι και το δωράκι μας είναι έτοιμο…..

2014-12-20 17.37.20