Απρίλιος 2015

“Μιλάμε στα παιδιά για τον καρκίνο”

25 Απριλίου 2015 από

cancer

Στις 23 Απριλίου 2015 επισκέφτηκε το σχολείο μας ο κύριος Γεώργιος Μόσχος. Ο κ. Μόσχος, είναι Συνήγορος του Πολίτη για τα Δικαιώματα του Παιδιού. Στα πλαίσια δραστηριοτήτων του προγράμματος Αγωγής Υγείας που υλοποιείται στο σχολείο μας «Επιδημίες μικροβίων, φόβου, ανασφάλειας και κοινωνική απομόνωση. Σωματική και ψυχική υγεία. Το παράδειγμα του ιού Embola στην Ελλάδα και το εξωτερικό», και του περσινού προγράμματος «Καρκίνος και διατροφή την εποχή της κρίσης» πραγματοποιήθηκε ένα βιωματικό σεμινάριο με τίτλο “Μιλάμε στα παιδιά για τον καρκίνο”, σε συνεργασία με το αντικαρκινικού νοσοκομείου Άγιος Σάββας και τη μη κερδοσκοπική οργάνωση “Πνοή Αγάπης”. Στη συνάντηση με του μαθητές μας παρευρέθηκε και η κοινωνική λειτουργός πρόεδρος της «Πνοής Αγάπης» – και διευθύντρια της Κοινωνικής Υπηρεσίας του Γενικού Αντικαρκινικού νοσοκομείου «Αγιος Σάββας», κ. Μαρία Παπακωνσταντίνου, η γιατρός πνευμονολόγος στο αντικαρκινικό νοσοκομείο Μεταξά στον Πειραιά κυρία Μαριάνθη Μουδρέα και η κυρία Αγάθη Μαρκάτη, πρώην καθηγήτρια και τώρα πανεπιστημιακός και εθελόντρια στον Άγιο-Σάββα. Στόχος ήταν η ενημέρωση των μαθητών για τον καρκίνο και η ευαισθητοποίηση τους για τις περιπτώσεις που ένα φιλικό ή συγγενικό πρόσωπο πάσχει από την ασθένεια.

Οι μαθητές εργάστηκαν σε ομάδες, επικοινώνησαν μεταξύ τους αλλά και με τους συντονιστές, αντάλλαξαν απόψεις εμπειρίες και συναισθήματα, έπαιξαν, δημιούργησαν αλλά και έλυσαν απορίες τους πάνω σε θέματα σχετικά με τον καρκίνο. Όλα αυτά σε ένα ευχάριστο κλίμα συνεργασίας και αλληλεπίδρασης όπου ο κ. Μόσχος αλλά και ο κάθε ένας από τους προσκεκλημένους προσέθετε και τη δική του συνεισφορά και εμπειρία. Στο τέλος όλοι είχαν ένα καλό λόγο να πουν και όλοι συμφώνησαν ότι ένοιωθαν περισσότερο «γεμάτοι».

Ο υπεύθυνος καθηγητής του προγράμματος κ. Κωσταρίδης Παναγιώτης ευχαριστώντας τους εκλεκτούς προσκεκλημένους πήρε από αυτούς την υπόσχεση ότι η συνεργασία αυτή θα συνεχιστεί και θα προσπαθήσουν όλοι να την επεκτείνουν και σε μεγαλύτερο αριθμό παιδιών.

Οι μαθητές που έλαβαν μέρος ήταν: Τυρλή Κορίνα, Τσιγαρίδη Ασπασία- Τατιάνα, Τρουλλινού Παναγιώτα, Σουρτζή Ελένη, Ρηνάκης Γιάννης, Μιάχ Ανάννα, Μαλχάζου Κωνσταντίνα, Λολίτσας Δημήτρης, Κωσταρίδης Αλέξανδρος, Κανινή Παρασκευή (Εύη), Ιατρίδη Αννα Μαρία, Δημάρκο Αικατερίνη, Δαρίδης Γιάννης, Γεωργαλή Ελένη, Γαβαλά Νεφέλη, Βάγιας Νώντας, Αυλωνίτης Σπύρος, Αργύρη Ελευθερία, Αποστόλου Βασιλική
Φωτογραφίες από την εκδήλωση μπορείτε να δείτε εδώ

Κατηγορία Δραστηριότητες 2014-2015 | 1 σχόλιο »