Το ΕΠΑΛ Μετσόβου στη Βαρκελώνη

Στην όμορφη πόλη της Βαρκελώνης βρέθηκε το ΕΠΑΛ Μετσόβου τον περασμένο Δεκέμβριο στα πλαίσια σχεδίου μαθησιακής κινητικότητας ERASMUS+ διάρκειας 2 εβδομάδων και τίτλο «Εφαρμογές των πληροφοριακών συστημάτων ERP-II και CRM στην οργάνωση των σύγχρονων επιχειρήσεων».

Η αποστολή αποτελούταν από 10 μαθητές και μαθήτριες του σχολείου των ειδικοτήτων Πληροφορικής και Διοίκησης και Οικονομίας και δύο συνοδούς καθηγητές. Κατά τη διάρκεια της κινητικότητας οι μαθητές και οι μαθήτριες ενημερώθηκαν και εκπαιδεύτηκαν στα πληροφοριακά συστήματα ERP-II και CRM και βρέθηκαν στους χώρους σύγχρονων επιχειρήσεων, σε θερμοκοιτίδες και σε hubs επιχειρήσεων, σε ερευνητικά κέντρα καθώς και σε δημοτικές επιχειρήσεις και σε επαγγελματικές συντεχνίες. Είχαν επίσης την ευκαιρία να επισκεφτούν και να ξεναγηθούν σε διάσημα πολιτιστικά μνημεία της πόλης της Βαρκελώνης (Park Güell, Sagrada Familia κ.α.) καθώς και να γευτούν την τοπική κουζίνα.