2023-2024 ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ

Το σχολικό έτος 2023-24 στα πλαίσια των εκπαιδευτικών προγραμμάτων του Υ.ΠΑΙ.Θ.Α , υλοποιείται στο σχολείο μας πρόγραμμα Αγωγής Υγείας με τίτλο ” ΔΟΝΤΑΚΙΑ ΜΙΚΡΑ ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΑΣΤΡΑΦΤΕΡΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑ ΧΑΡΙΖΩ” . Στο πρόγραμμα συμμετέχει μικρή ομάδα μαθητών απ όλες τις τάξεις με συχνότητα μία διδακτική ώρα την εβδομάδα.

Στόχος του προγράμματος είναι οι μαθητές να αποκτήσουν δεξιότητες αυτόνομης διαχείρισης της στοματικής υγιεινής. Οι δραστηριότητες πραγματοποιούνται  με στόχο την αποευαισθητοποίηση της στοματικής κοιλότητας,  την εκμάθηση της υγιεινής διατροφής, τη βελτίωση των δεξιοτήτων επικοινωνίας και  συνεργασίας, καθώς  και  τη βελτίωση της λεπτής κινητικότητας.

Ξεκινήσαμε γνωρίζοντας και αναγνωρίζοντας τις υγιεινές και ανθυγιεινές τροφές. Συνεχίσαμε με δραστηριότητες  λεπτής κινητικότητας και ομαδικού παιχνιδιού. Προχωράμε με νέες ενδιαφέρουσες και ευχάριστες δραστηριότητες.