ΕΡΓΟΘΕΡΑΠΕΙΑ

Αγαπητοί γονείς

Λαμβάνοντας υπόψη τις διατάξεις του Υπουργείου για την προσπάθεια συνέχισης της εκπαίδευσης των μαθητών μας στο σπίτι, σας αποστέλλω υλικό που αφορά ιδέες για να περάσετε εποικοδομητικά το χρόνο σας με τα παιδιά αλλά ταυτόχρονα να ενισχύσουν την αδρή και λεπτή τους κινητικότητα.

Ελπίζω το υλικό να σας φανεί χρήσιμο και να σας βοηθήσει να αξιοποιήσετε το χρόνο σας ευεργετικά. Αν έχετε απορίες σας παρακαλώ μη διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μου μέσω ηλεκτρονικής αλληλογραφίας email: stami.m.ot@gmail.com

Μικρές συμβουλές

1. Προσπαθήστε να τηρείτε τις καθημερινές σας ρουτίνες όπως σε μια συνηθισμένη σχολική ημέρα. Ξυπνάμε το πρωί νωρίς, πλενόμαστε, ντυνόμαστε, τρώμε το πρωινό μας. Προσπαθήστε να μην αφήνετε τα παιδιά με τις πιτζάμες. Μην χαλάτε τις ρουτίνες που δίνουν νόημα στη καθημερινή τους ζωή.
  2. Εμπλέξτε τα παιδιά στο καθημερινό πρόγραμμα του σπιτιού. Βοηθάω στην προετοιμασία του πρωινού μου, πλένω τα σκεύη, βοηθάω στην προετοιμασία του μεσημεριανού γεύματος, στρώνω το τραπέζι, μαζεύω το τραπέζι, βοηθάω στο σκούπισμα ή το πλύσιμο των πιάτων, στρώνω το κρεβάτι μου, βοηθάω τη μαμά να βάλει πλυντήριο, μαθαίνω να διπλώνω και να ταχτοποιώ τα ρούχα μου, βρίσκω τα ζευγάρια στις κάλτσες μου, διαχωρίζω τα κουτάλια, τα πιρούνια και τα τοποθετώ στη θέση τους, βοηθάω τη μαμά να ταχτοποιήσει τα τρόφιμα του σουπερμάρκετ. Προσπαθήστε να κρατήσετε τα παιδιά απασχολημένα με τρόπο που να βελτιώνει τη λειτουργικότητά τους και την εκπαίδευσή τους σε δραστηριότητες καθημερινής ζωής.
  3. Φτιάξτε ένα πρόγραμμα δραστηριοτήτων που να αφορά όλη την οικογένεια. Τις ώρες που κάθε γονιός θα ασχολείται με το κάθε παιδί, τις ώρες ξεκούρασης και ηρεμίας του κάθε γονιού ξεχωριστά, τις κοινές ώρες συνεργασίας του ζευγαριού και ομαδικού παιχνιδιού με τα παιδιά.

Μην αφήνετε τα παιδιά να παρακολουθούν πολλές ώρες τηλεόραση ή να απασχολούνται με το τάμπλετ ή το κινητό. Συμπεριλάβετε στο πρόγραμμα δραστηριοτήτων τις ώρες που επιτρέπετε να δούνε τηλεόραση και συγκεκριμένο χρόνο ενασχόλησης με το τάμπλετ και το κινητό.

Συμπεριλάβετε στο ημερήσιο πρόγραμμά σας τις ώρες ελεύθερου παιχνιδιού αλλά και τις ώρες ομαδικού παιχνιδιού ανάμεσα στα μέλη της οικογένειας.

Αναθέστε αρμοδιότητες και εργασίες σε όλα τα μέλη της οικογένειας.

Μείνετε σπίτι για την προστασία σας και σύντομα θα επιστρέψουμε στην κανονικότητα μας γεροί και υγιείς. Σας εύχομαι ολόψυχα καλή δύναμη.

Μουρελάτου Σταμούλα – Εργοθεραπεύτρια