ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

Ακόμα δυο δράσεις του σχολείου μας ολοκληρώθηκαν τον περασμένο μήνα. Πρόκειται για τα  εκπαιδευτικά προγράμματα  «Ας γίνουμε φίλοι» και «Mαθαίνω να βάζω όρια-ακολουθώ κανόνες». Τα προγράμματα αυτά υλοποιούνταν ταυτόχρονα καθόλη τη διάρκεια του σχολικού έτους και στόχευαν στη βελτίωση των σχέσεων μεταξύ των μαθητών, στην ενίσχυση της επικοινωνίας, της συνεργασίας, της αλληλεπίδρασης και της εμπιστοσύνης, ώστε να δημιουργηθεί ένα ασφαλές, ευχάριστο και δημιουργικό περιβάλλον μάθησης. Παράλληλα, στόχευαν στην ενίσχυση και στην εκπαίδευση σε βασικές Κοινωνικές Δεξιότητες, ώστε οι μαθητές να είναι ικανοί να διαχειρίζονται ειρηνικά και με λειτουργικό τρόπο τις συγκρουσιακές καταστάσεις που προκύπτουν.

Η τελευταία μας συνάντηση ήταν αφιερωμένη στον αποχαιρετισμό μας με τις ομάδες, την υπενθύμιση όλων όσων μάθαμε μέσα στη χρονιά και την υπόσχεση να συνεχίσουμε να τηρούμε και να εφαρμόζουμε στην πράξη τους  ίδιους κανόνες και την επόμενη σχολική χρονιά.