“ΔΟΝΤΑΚΙΑ ΑΣΤΡΑΦΤΕΡΑ ΠΑΝΤΟΤΕ ΓΕΡΑ”

ΔΟΝΤΑΚΙΑ ΑΣΤΡΑΦΤΕΡΑ ΠΑΝΤΟΤΕ ΓΕΡΑ

Το πρόγραμμα «ΔΟΝΤΑΚΙΑ ΑΣΤΡΑΦΤΕΡΑ ΠΑΝΤΟΤΕ ΓΕΡΑ» εντάσσεται στη θεματολογία της Αγωγής Υγείας (Αυτοεξυπηρέτηση-Ατομική Υγιεινή).

Οι σκοποί του προγράμματος είναι:

• να διαμορφώσει στους μαθητές στάσεις και συμπεριφορές ικανές να προάγουν την στοματική τους υγεία και
  • η τροποποίηση μίας ήδη υπάρχουσας λανθασμένης στάσης και συμπεριφοράς των μαθητών όσον αφορά τη στοματική τους υγιεινή.

Επιμέρους εκπαιδευτικοί στόχοι είναι οι μαθητές να:

• γνωρίσουν τα δόντια τους
  • αναγνωρίζουν τα αντικείμενα που χρησιμοποιούνται για το βούρτσισμα των δοντιών
  • εξοικειωθούν με τη διαδικασία του βουρτσίσματος
  • διακρίνουν υγιεινές και ανθυγιεινές τροφές
  • Τέλος, ένας περαιτέρω στόχος του προγράμματος είναι να ευαισθητοποιηθούν οι γονείς στην πρόληψη της στοματικής υγείας.

Μεθοδολογία υλοποίησης:

• Πρώτη γνωριμία των παιδιών με το θέμα.
  • Διερεύνηση και αξιολόγηση των δυνατοτήτων και των αναγκών των μαθητών στις δεξιότητες αυτοεξυπηρέτησης.
  • Επεξεργασία και σχεδιασμός δραστηριοτήτων.
  • Υλοποίηση – πραγματοποίηση δραστηριοτήτων και επισκέψεων, παρουσίαση προγράμματος.

Συντονίστρια προγράμματος: Ευσταθοπούλου Κυπαρισσία-Ευθυμία ΠΕ25

Συμμετέχοντες: Ευστρατιάδου Μαρία ΠΕ25