Β ΘΕΜΑΤΙΚΟΣ ΚΥΚΛΟΣ

Ο δεύτερος θεματικός κύκλος των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων στο σχολείο μας ολοκληρώθηκε. Το χρονικό διάστημα μεταξύ Δεκεμβρίου και Ιανουαρίου στο Πρόγραμμα Εργαστήρια Δεξιοτήτων ασχοληθήκαμε για 7 εβδομάδες με τον Θεματικό Κύκλο: «Φροντίζω το Περιβάλλον» και πιο συγκεκριμένα τα τμήματα Τ1, Τ2, Τ3, Τ4, Τ5 με την υποθεματική «Οικολογία – παγκόσμια και τοπική φυσική κληρονομιά» με τίτλο «Αγαπώ τη φύση…».

Το Πρόγραμμα Καλλιέργειας Δεξιοτήτων με τίτλο «Αγαπώ τη φύση…» αποτελεί καινοτόμος διδακτική και εκπαιδευτική δράση. Οι μέθοδοι διδασκαλίας που αξιοποιήθηκαν κατά τη διάρκεια των εργαστηρίων είναι η βιωματική και η ανακαλυπτική. Οι σύγχρονες αυτές δεξιότητες περιλαμβάνουν την κριτική σκέψη, τη δημιουργικότητα, τη συνεργασία, την επικοινωνία, την ευελιξία, την προσαρμοστικότητα, την πρωτοβουλία, την οργανωτική ικανότητα, την επίλυση προβλημάτων και την πρωτοτυπία. Ο σκοπός του οικείου προγράμματος είναι οι μαθητές να καλλιεργήσουν δεξιότητες, εξερευνώντας τη φύση να ανακαλύψουν ήχους και μυρωδιές και αλληλοεπιδρώντας να ευαισθητοποιηθούν για αυτήν και ότι την περιβάλλει.

Οι στόχοι του δεύτερου θεματικού κύκλου για το πρόγραμμα «Αγαπώ την φύση» ήταν οι μαθητές μας να:

• Να γνωρίσουν, να αισθανθούν και να ευαισθητοποιηθούν για τη φύση.
  • Να γνωρίσουν και να αφουγκραστούν τους ήχους της φύσης.
  • Να γνωρίσουν τα δέντρα, τους καρπούς και τα λουλούδια της φύσης.
  • Να γνωρίσουν τα ζώα (της φάρμας, της θάλασσας, της ζούγκλας και του δάσους).
  • Να ευαισθητοποιηθούν για τα ζώα.
  • Να αναπτύξουν τις προγλωσσικές και γλωσσικές τους ικανότητες.
  • Να αναπτύξουν τις προμαθηματικές και μαθηματικές τους ικανότητες.