ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ

Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος έχουμε προγραμματίσει δράσεις και επισκέψεις εκτός σχολείου, στα πλαίσια εκπαιδευτικών προγραμμάτων. Στόχος  μας είναι η πολύπλευρη και διαθεματική προσέγγιση των εκπαιδευτικών θεμάτων, αλλά κυρίως η βελτίωση και ανάπτυξη των κοινωνικών και επικοινωνιακών δεξιοτήτων των μαθητών μας.

Η πρώτη μας επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στο κοντινό  Σούπερ μάρκετ. Συμμετείχαν μαθητές μεγαλύτερων τάξεων αλλά και μαθητές που φοιτούν για πρώτη χρονιά στο σχολείο μας.

Αφού αποφασίσαμε τι θα αγοράσουμε, ξεκινήσαμε και όλοι μαζί μαθητές και εκπαιδευτικοί περάσαμε τους δρόμους με ασφάλεια.

Στο μάρκετ ψάξαμε και βρήκαμε τα συγκεκριμένα προϊόντα, αναφερθήκαμε στην ονομασία και το είδος κάθε προϊόντος όπως και στην τιμή του.

Φτάνοντας στο ταμείο, όλοι οι μαθητές βοήθησαν να τοποθετήσουμε τα προϊόντα στον πάγκο, αλλά και να τα βάλουμε στη σακούλα. Πληρώσαμε και αποχαιρετήσαμε το προσωπικό του μάρκετ το οποίο πάντα μας υποδέχεται με χαμόγελο.

Γυρίσαμε στο σχολείο προσέχοντας την μετακίνηση μας ως πεζοί και τακτοποιήσαμε τα ψώνια στην κουζίνα μας.