ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ

Στο πλαίσιο της 2ης Ολυμπιακής εβδομάδας στα σχολεία, η σχολική μονάδα του 1ου Ειδικού Δημοτικού Σχολείου Κομοτηνής με συντονίστρια την καθηγήτρια φυσικής αγωγής Λέου Φιλιώ, συμμετείχε στο πρόγραμμα της ΕΘΝΟΑ, με σκοπό οι μαθητές και οι μαθήτριες να κατανοήσουν την έννοια και τις αξίες των Ολυμπιακών αγώνων, να γνωρίσουν την Αθηνά και τον Φοίβο και να έρθουν σε επαφή με το περιβάλλον και τα αθλήματα.

Αναλυτικότερα οι δραστηριότητες περιλάμβαναν: προβολή βίντεο, καλλιτεχνικές δραστηριότητες, παιχνίδια ομοιότητας και μνήμης, ζωντανή σύνδεση με το Ολυμπιακό Μουσείο της Θεσσαλονίκης και το ΟΑΚΑ και τέλος αθλητικές δραστηριότητες!!!

Τόσο οι μαθητές, όσο και οι εκπαιδευτικοί απόλαυσαν τη δράση! Ενημερώθηκαν για τα αθλήματα και τις ολυμπιακές αξίες και βίωσαν την εμπειρία ορισμένων ολυμπιακών αθλημάτων όπως βόλεϊ, σκυταλοδρομία, δρόμος με εμπόδια, χόκεϋ επί χόρτου, άρση βαρών, κορδέλες ενόργανης!