“ΔΟΝΤΑΚΙΑ ΑΣΤΡΑΦΤΕΡΑ ΠΑΝΤΟΤΕ ΓΕΡΑ”

Στο σχολείο μας στα πλαίσια της ΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ πραγματοποιείται το πρόγραμμα «ΔΟΝΤΑΚΙΑ ΑΣΤΡΑΦΤΕΡΑ ΠΑΝΤΟΤΕ ΓΕΡΑ», που υλοποιούν οι νοσηλεύτριες Ευσταθοπούλου Έφη και Ευστρατιάδου Μαρία και σκοπό έχει να βοηθήσει τους μαθητές μας να αποκτήσουν ή να διατηρήσουν θετική στάση και συμπεριφορά στα θέματα φροντίδας της στοματικής υγείας.

Αναλυτικά οι στόχοι του προγράμματος, που επιτυγχάνονται αξιοποιώντας βιωματικές δράσεις μέσα σε κλίμα συνεργασίας μεταξύ των μαθητών, είναι οι μαθητές μας να διδαχθούν την ανατομία και την φυσιολογία της στοματικής κοιλότητας και να γνωρίσουν τους τρόπους με τους οποίους την διατηρούμε καθαρή και υγιή.

Επομένως, μέσα από το πρόγραμμα στο οποίο συμμετέχουν όλοι οι μαθητές μας υπάρχει η δυνατότητα να εκπαιδευτούν σε στάσεις και συμπεριφορές που θα τους βοηθήσουν να έχουν πάντα ένα υγιές και όμορφο χαμόγελο.